Noriaki Kasai: “Chcę iść dalej do przodu”

Noriaki Kasai

Noriaki Kasai gościł niedawno w Tokio na specjalnym evencie poświęconym odchodzącemu na emeryturę najlepszemu Japończykowi w historii baseballa – Ichiro Suzukiemu. Opowiadał tam o skokach narciarskich i wspomniał m.in. o swoich planach na przyszłość oraz wrażeniach po fantastycznym sezonie Ryoyu Kobayashiego. Zobaczcie, co mówił weteran pucharowej rywalizacji.

Kasai, obchodzący za niespełna dwa miesiące 47. urodziny, nie uniknął porównań do rok młodszego Suzukiego, który już zakończył przygodę z profesjonalnym sportem. – To bardzo smutne, że Ichiro odchodzi na emeryturę. Niewielu jest sportowców, którzy dalej ciężko pracują w wieku powyżej 40 lat, nawet 50. Choć to inna dyscyplina, to rywale mogli patrzeć na Ichiro i myśleć: ok, on może, to ja też zrobię wszystko co w mojej mocy, by być najlepszym – zauważył doświadczony skoczek.

Noriakiemu wspomniano o innym długowiecznym japońskim sportowcu, 52-letnim Kazuyoshim Miurze, który pomimo swojego wieku, nadal czynnie gra w piłkę nożną na profesjonalnym poziomie. – Przykład „Kaza” oczywiście zachęca mnie do działania. Ja wiem, że on też pracuje bardzo ciężko. Widzę to i zastanawiam się, jak długo jeszcze sam będę mógł pracować tak ciężko, jak dotychczas – dodał Japończyk.

Nie mogło zabraknąć poruszenia tematu Ryoyu Kobayashiego, który absolutnie zdominował Puchar Świata w minionym sezonie. Urodzony w 1996 r. zdobywca Kryształowej Kuli trenuje w tym samym klubie, co Kasai i mógł rozwijać swoje umiejętności przy doświadczonym koledze. – Uwielbiam swojego „ucznia”, ale nigdy nie sądziłem, że będzie aż tak mocny. Wierzę, że stać go na kolejne sukcesy. Ryoyu będzie jeszcze silniejszy – zawyrokował 47-latek.

Osiągnięcia Kobayashiego pobudzają Noriakiego do dalszej wspólnej pracy z nim. – Oczywiście, to mnie inspiruje do działania. Uczyłem Ryoyu i to uczyłem dużo (śmiech), a teraz czas skupić się na jego kolejnych celach – powiedział trzykrotny medalista olimpijski.

Kasaiemu przypomniano, że w swojej wypowiedzi wspomniał coś o skakaniu do sześćdziesiątki. – Myślę, że to będzie trudne, ale uwielbiam skakać i chcę to robić, póki moja motywacja nie spadnie. Chcę iść dalej do przodu – zakończył japoński weteran.

Miniony sezon był dla Japończyka trzydziestym sezonem z rzędu, w którym brał udział w zawodach Pucharu Świata.

źródło: www.j-cast.com
fot. Noriaki Kasai || Anna Nagel, www.skijumper.pl