Norwegowie gotowi do organizacji Raw Air

Kamil Stoch, sędziowanie skoków narciarskich

Kilka tygodni temu, organizacja trzeciej edycji Raw Air stała pod znakiem zapytania. Norweski Związek Narciarski uspokaja – turniej odbędzie się.

W kwietniu informowaliśmy, że cykl może się nie odbyć. 3 z 4 skoczni organizujących go, nie posiadały homologacji. Certyfikat uprawniający do organizacji zawodów posiadała jedynie Holmenkollbakken. W połowie ubiegłego miesiąca, FIS postawiła Norweskiej Federacji Narciarskiej ultimatum – skocznie w Trondheim, Lillehammer oraz w Vikersund należy dostosować do obecnych wymogów. Problemem był m.in. zeskok na skoczni do lotów. Wymagania należało spełnić do 16 maja.

Jak informował wówczas Terje Lund, przedstawiciel związku – Poprawa wszystkich elementów jest czasochłonna. Dochodzą również kwestie finansowego wsparcia z budżetu państwa. Nie zostały one uregulowane, z powodu rządowego kryzyu, który miał miejsce na przełomie marca i kwietnia […] Za organizację zawodów PŚ jestem odpowiedzialny od 15 lat. Taka sytuacja przydarzyła mi się po raz pierwszy. 

Na portalu aftenposten.no, możemy przeczytać, że przyszłoroczna edycja turnieju Raw Air odbędzie się. Organizatorzy szykują również nowość – Raw Air dla kobiet. W tej sprawie, muszą dojść do porozumienia z FIS oraz znaleźć odpowiednich sponsorów.

Na łamach portalu skiforbundet.no, sytuację skomentował prezes Norweskiego Związku, Erik Røste – Dla wszystkich tych, którzy pracują nad organizacją tego ekstremalnego turnieju to wspaniały dzień. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Międzynarodowa Federacja Narciarska ponownie obdarzyła nas zaufaniem.