Norweski dzień niepodległości. Jak świętowali skoczkowie?

Norweski dzień niepodległości

17 maja to najważniejszy dzień w roku dla wszystkich mieszkańców Norwegii. Tego dnia świętują norweski dzień niepodległości, ale też mnóstwo innych świąt. Jak wyglądają kulisy i przygotowania? Jak bawili się skoczkowie narciarscy? 

Grattis med dagen, Norge!

Norweski dzień niepodległości, dzień konstytucji, dzień Norwegii, dzień flagi narodowej, dzień dziecka, a nawet… dzień hot-dogów. 17 maja to najbardziej oczekiwany czas w roku dla wszystkich mieszkańców tego kraju. Norwedzy rozpoczynają go śniadaniem w gronie rodziny i przyjaciół, piją też lampkę szampana. Później rozpoczyna się wspólne biesiadowanie, parada – ludzie wychodzą na ulice, trzymają w rękach flagi i maszerują ulicami miast. Jest uroczyście, radośnie i kolorowo. W zależności od regionu Norwedzy zakładają tego dnia specjalne stroje, nazywane “bunad”. Uszycie jednego stroju trwa około roku. 

Norwescy skoczkowie narciarscy utrzymują świetne kontakty również poza treningami i konkursami. 17 maja po raz kolejny świętowali we wspólnym gronie. 

Halvor Egner Granerud, Matias Braathen, Jonas Sandell, Joakim Aune, Andreas Breivik i Robin Pedersen spędzili wspólne popołudnie w Trondheim. 

Na śniadanie Robin Pedersen i Jonas Sandell wybrali się na motorze. 

Obowiązkowa lampka szampana. 

W Trondheim Dzień Niepodległości świętował również Johann Andre Forfang. Zdjęcie wykonała jego partnerka, Celina Robertsen. 

W Lillehammer spotkali się kolejni zawodnicy w towarzystwie najbliższych. Na zdjęciu między innymi Robert Johansson, Anders Fannemel, Kenneth Gangnes, Sigurd Soberg czy serwismen norweskich skoczków – Adrian Livelten.

Zobacz również: Pedersen, Markeng i Lindvik. Jak zmieni się kadra A Norwegii?

17 maja jest w Norwegii dniem wolnym od pracy. W obchodach mogą brać również udział przebywający w tym czasie w Norwegii obcokrajowcy i goście. 

fot. Instagram, Matias Braathen