Norweski latawiec, czyli Bjørn Einar Romøren

Bjørn Einar Romøren

Oslo 2010. W Norwegii wybucha skandal, który skomentował premier Jens Stoltenberg. Uroczystego otwarcia przebudowanej Holmenkollbakken dokonać ma Anette Sagen. Uprzedził ją jednak Bjørn Einar Romøren, który oddał skok bez konsultacji z federacją. W wyniku zdarzenia, szkoleniowcy zastanawiają się nad odsunięciem Norwega od startu w zawodach. 

Bjørn Einar Romøren jest mistrzem drużynowego skakania. Wraz z kolegami z reprezentacji, ośmiokrotnie stawał na podium największych narciarskich imprez. Jego największym osiągnięciem jest brązowy krążek w rywalizacji drużyn, wywalczony podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Ponadto, jest multimedalistą Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Świata w Lotach. Wszystkie krążki, w tym te z najcenniejszego kruszcu, zdobył z drużyną. Jego osiągnięcia prezentują się następująco:

  • 2 złote medale MŚwL 
  • srebro i brąz MŚwL 
  • srebro i 2x brąz MŚ

Bjørn Einar Romøren nie był idealnym skoczkiem. Był za to doskonałym lotnikiem. W sezonie 2005/2006, zdobył małą Kryształową Kulę, za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach. Norweg, najlepiej radził sobie w sezonie 2003/2004. Zajął wówczas 3. lokatę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Zwyciężył wówczas w trzech konkursach indywidualnych. W całej karierze, Bjørn Einar Romøren ośmiokrotnie stawał na najwyższym pucharowym podium. “Na pudle” meldował się 22 razy. Norweg, w latach 2005-2011, nosił tytuł rekordzisty świata w długości lotu. W trakcie pamiętnego konkursu w Planicy, poszybował na 239. metr.

Bjørn Einar Romøren debiutował w Oberstdorfie – 3 marca 2001 roku. Największe sukcesy odnosił pod okiem trenera Miki Kojonkoskiego (2002-2011). W dwóch ostatnich sezonach, do 2013 roku, za jego szkolenie odpowiadał Austriak Alexander Stöckl. Bjørn Einar Romøren ogłosił zakończenie kariery w Planicy, podczas ostatniego konkursu Pucharu Świata sezonu 2013/2014.

Po zakończeniu zawodniczej kariery, Romøren nie mógł narzekać na nudę. Posadę zaproponował mu norweski związek. Objął wówczas funkcję koordynatora ds. marketingu. Norweg współpracuje z federacją do dziś. Jego zaangażowanie widać m.in. w trakcie morderczego turnieju Raw Air, gdzie prowadzi m.in. konferencje prasowe.

Wydaje się, że kibice nie zwracają uwagi na skandal z 2010 roku, gdzie Bjørn Einar Romøren odgrywał jedną z głównych ról. Norweg ciągle wzbudza wśród nich sympatię. Jest szczęśliwym ojcem i fanem psów – mopsów. Wziął również udział w reality show “Ekspedycja”, gdzie rywalizował o tytuł “najsprawniejszego uczestnika”. Bjørn Einar Romøren, jeszcze jako zawodnik, stał się twarzą spotu, w którym zapraszał polskich fanów, do kibicowania na Holmenkollbakken. Całą kwestię wypowiedział po polsku!