Norweski rząd uratuje zawody w Vikersund?

28 września Międzynarodowa Federacja Narciarska wykreśliła zawody w Vikersund z kalendarza Pucharu Świata. Wszystko wskazuje na to, że Norwegowie postarają się przywrócić konkursy na mamuciej skoczni do terminarza.

O problemach obiektu w Vikersund spekulowano w ostatnich dniach września. Właściciele skoczni nie wprowadzili poprawek zalecanych przez Międzynarodową Federację Narciarską. Dotyczyły one m.in. obniżenia buli. W podobnej sytuacji znalazły się również obiekty w Trondheim oraz Lillehammer. Jednak włodarze tych skoczni zareagowali i skocznie oczekują obecnie na inspekcję oraz przyznanie homologacji.

O szansie dla Vikersund poinformował w ostatnich dniach Erik Røste – prezes Norweskiego Związku Narciarskiego. Jak przyznał na łamach nettavisen.no, norweski rząd zaproponował przyznanie 2,5 mln koron norweskich dotacji na wprowadzenie niezbędnych zmian skoczni. To bardzo ważna chwila dla Norweskiego Związku Narciarskiego. Ten sukces zawdzięczamy współpracy z lokalnymi politykami i działaczami z Vikersund – przyznał Røste. Wsparcie z budżetu państwa otrzymają również organizatorzy I edycji Raw Air kobiet.

Po wykreśleniu zawodów w Vikersund, w kalendarzu Pucharu Świata pozostały 33 konkursy. Norwegowie mogą się jednak starać o przywrócenie rywalizacji na mamuciej skoczni do terminarza FIS. Jak przyznał Stale Willumstad z Norweskiej Federacji Narciarskiej – Bywały przypadki, że przywrócono skreślone zawody do kalendarza. Taki jest obecnie plan dla Vikersund.