Nowa kamera i nowe skocznie, czyli wielkie przygotowania w Willingen

Willingen

Na początku lutego Puchar Świata w skokach narciarskich ponownie zatrzyma się w niemieckim Willingen. W dniach 7-9.02 będzie tam rozgrywana trzecia edycja turnieju Willingen Five, którego dotychczasowymi triumfatorami byli Kamil Stoch (2018) oraz Ryoyu Kobayashi (2019). W tym sezonie niektórzy organizatorzy mieli problemy z przygotowaniem skoczni na zawody. Jak sytuacja wygląda w Willingen?

Jürgen Hensel – prezes komitetu organizacyjnego zapewnia, że są na dobrej drodze do przygotowania się na Puchar Świata, a wszystkie prace są wykonywane zgodnie z harmonogramem. Podczas konkursów zostanie wykorzystany nowy sprzęt oraz stojak na kamerę, dzięki czemu zostaną zrobione i zaprezentowane ujęcia podczas zawodów, jakie nie były wcześniej widziane. Organizatorzy bardzo cieszą się z Pucharu Świata, będą mieli wtedy okazje świętować i to podwójnie. W tym roku upłynie 25 lat od premiery Pucharu Świata w Willingen, a podczas weekendu zostanie rozegrany 50. konkurs najwyższej rangi w skokach narciarskich.

Willingen przyciąga z roku na rok coraz więcej kibiców. W ubiegłym sezonie zmagania najlepszych skoczków oglądało w sumie 56 800 osób. – Ponad 50 000 entuzjastycznych fanów skoków narciarskich przez trzy dni to dla nas zawsze wielki sukces, biorąc pod uwagę jak wielu gości jest na skoczniach w innych miejscach. Ale to właśnie niezwykła atmosfera sprawia, ze nasz Puchar Świata w Willingen jest tak wyjątkowy – powiedział w wywiadzie Jürgen Hensel. Niemieccy kibice zgromadzeni pod Mühlenkopfschanze kibicują szczególnie jednemu skoczkowi. Jest to pochodzący z Willingen Stephan Leyhe, który w ubiegłym roku, po świetnych występach podczas Turnieju Czterech Skoczni, przybył do rodzimej miejscowości jako lokalny bohater.

Willingen jest jedną z 5 niemieckich miejscowości, które goszczą zawody w skokach narciarskich najwyższej rangi. Coraz więcej organizatorów stara się o termin w ograniczonym kalendarzu Pucharu Świata, jednak Hensel wierzy, że Willingen nie będzie miało w najbliższej przyszłości problemów z organizacją konkursów – Uważam, że wysoki poziom jest nagradzany. Organizatorzy, którzy zapewnią dobre zawody nie zostaną tak szybko usunięci z kalendarza. Osoby odpowiedzialne w FIS dokładnie wiedzą, czego mogą się spodziewać. Jedno jest ważne – sport musi zawsze znajdować się na pierwszym planie. Willingen sprzyja także szczęście. Wiatr nie raz mieszał się w plany organizatorów w różnych miejscach i nawet najlepiej przygotowane zawody musiały zostać odwołane przez złe warunki atmosferyczne. Na Mühlenkopfschanze taka sytuacja miała tylko raz miejsce, w 2013 roku. Nie możemy narzekać, zwłaszcza w porównaniu z innymi obiektami. Mamy nadzieję, że to szczęście będzie nam sprzyjało także w tym roku – przyznał prezes komitetu organizacyjnego.

Już niedługo krajobraz w okolicy Mühlenkopfschanze może się zmienić, wszystko to za sprawą planów budowy dwóch nowych skoczni obok istniejących. – Jest to bardzo dobry pomysł – ocenia Jürgen Hensel. – Od pewnego czasu urzędnicy oraz działacze w Niemieckim Związku Narciarskim planują budowę nowych skoczni. Na ten moment nie mamy większej skoczni z igelitem czy torami lodowymi, która mogłaby być wykorzystywana do codziennego treningu, tak aby młodzi skoczkowie mogli się rozwijać na miejscu. Póki co, projekt jest na etapie planowania dokładnej lokalizacji i opracowaniu kosztorysu. – Jürgen Hensel liczy, że prace budowlane ruszą w jak najkrótszym możliwym czasie. – Mamy nadzieję, że ten ważny projekt zostanie zrealizowany jak najszybciej, ponieważ istotne jest aby klub z Willingen mógł zaoferować swoim sportowcom dobre warunki do treningów.

Zanim jednak to nastąpi czeka nas Willingen Five, czyli miniturniej, którego zwycięzcą zostaje zawodnik, który uzyska najwyższą łączną notę za, jak sama nazwa wskazuje, pięć skoków: jeden kwalifikacyjny oraz cztery konkursowe. Na triumfatora czeka nagroda – 25 000 euro. Na kibiców, poza oczywiście sportowym widowiskiem, czekają także inne atrakcje: ceremonia otwarcia z prezentacją narodów biorących udział w zawodach, koncert międzynarodowych gwiazd oraz pokaz sztucznych ogni.

Willingen Five startuje 7 lutego, kiedy to odbędą się kwalifikacje do dwóch konkursów indywidualnych. Oby szczęście do warunków wietrznych i tym razem nie opuściło Willingen.

na zdjęciu: Willingen, skocznia Mühlenkopfschanze || Jeses, CC BY-SA 3.0