Czy nowe kombinezony pomogą fińskim skoczkom?

Do niedawna, większość fińskich zawodników skakała w kombinezonach firmy ART Sports Oy, prowadzonej przez Janne Ahonena. Przez zbliżającym się sezonem, kadra prowadzona przez Lauriego Hakolę, nawiązała współpracę z niemiecką marką Meininger, uznawaną za jedną z najlepszych na świecie.

“W konkursie skacze zawodnik, a nie sprzęt” – to zdanie bardzo często możemy usłyszeć z ust kibiców skoków narciarskich. Mimo to, rozwiązania techniczne są bardzo szeroko komentowane. Wiele osób spekulowało, że Simon Ammann zdobył w 2010 roku dwa złota olimpijskie, ponieważ skakał w nowych wiązaniach. W ostatnim sezonie krytykowano z kolei zbyt szerokie kombinezony Norwegów i ich tajemniczą czarną barwę. Teraz, nowy materiał wspomóc ma zawodników z Finlandii.

Do niedawna, głównym dostawcą kombinezonów fińskiej kadry był Janne Ahonen, który bardzo cenił sobie współpracę z grupą. Zawodnicy, którzy korzystali ze sprzętu jego produkcji, na bieżąco informowali go co należy poprawić w strojach. Dlaczego Finowie zdecydowali się zmienić producenta kombinezonów? Firma Janne Ahonena nie miała dostępu do najlepszych materiałów – była zbyt mała, by konkurować ze światowymi liderami branży.

Nowy dostawca Finów – firma Meininger – znana jest z nowoczesnych rozwiązań. Posiada pozycję jednego z liderów branży. Od lat współpracuje z czołowymi zawodnikami. Z niemieckim producentem związany jest jeden z fińskich skoczków – Andreas Alamommo. Jak informuje Lauri Hakola, kadra Finlandii nie zakończyła współpracy z Janne Ahonenem. – Nadal będziemy korzystać z kombinezonów, które tworzy firma Janne Ahonena. […] W najbliższym sezonie, zawodnicy będą skakać w bardzo dobrym materiale od Meiningera. Skorzystamy z czarnego materiału, z którego szyte były stroje Norwegów. Tkanina jest lekka, szorstka i doskonale sprawdza się na skoczni. […] Producentowi pozostało jednak niewiele włókna. Staramy się zabezpieczyć dla kadry to, co pozostało – powiedział Hakola.

W pierwszym periodzie nadchodzącego sezonu, na skoczni zobaczymy jedynie dwóch Finów. Limit Skandynawów niewiele wyższy jest w zawodach drugiej ligi. W konkursach Pucharu Kontynentalnego mogą wystąpić w 3-osobowym składzie.

fot. Anna Nagel || www.skijumper.pl
źródło: www. hameensanomat.fi