NRK traci prawa transmisyjne

nrk

Publiczny norweski nadawca stracił większość praw transmisyjnych do sportów zimowych. Strata dotyczy skoków i biegów narciarskich, kombinacji norweskiej i Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym.

NRK (Norsk Rikskringkasting) to nadawca radiowo-telewizyjny, który rozpoczął działalność ponad 80 lat temu. W 1933 powstało radio, a inauguracja nadawania programu telewizyjnego nastąpiła w 1960. Wydarzenia sportowe co tydzień gromadziły przed telewizorami spore, stałe grono telewidzów. Transmisje zawodów Pucharu Świata w skokach i biegach narciarskich oraz w kombinacji norweskiej wypełniały program NRK w każdy zimowy weekend. Władze stacji czeka teraz trudne zadanie znalezienia czegoś, co wypełni powstałą lukę w programie w kolejnych sezonach. Prawa transmisyjne nabyła Nent Group.

Były skoczek narciarski Johann Remen Evensen, który pracuje jako ekspert w NRK, uważa, że nabycie praw transmisyjnych przez Nent Group może mieć poważne konsekwencje dla skoków narciarskich. Z kolei Arne Scheie, norweski komentator sportowy związany z NRK od 2014, dodaje, że to smutny czas dla NRK i dla sportu.

W NRK, w roli komentatora, często występował również inny ceniony norweski zawodnik – Anders Jacobsen.