Kto odmieni fińskie skoki narciarskie? Mico Ahonen wchodzi do gry

Mico Ahonen

Czy fińskie skoki staną wreszcie na nogi? Odpowiedzi na to pytanie szuka większość fanów dyscypliny. Tamtejszy związek rozpoczął długofalowy projekt odbudowy dawnej potęgi. Stworzył drużynę młodych, obiecujących zawodników i zawodniczek. Znajdziemy w niej skoczka o legendarnym nazwisku. Jest nim Mico Ahonen.

Kryzys w świecie fińskich skoków narciarskich nie jest niczym nowym. W ostatnim czasie, coraz głośniejsze jednak są głosy krytyki. Autorami negatywnych wypowiedzi są takie osobowości jak Toni Nieminen, czy Hannu Lepistö. Jednym z elementów odnowy dyscypliny, miało być zatrudnienie Lauriego Hakoli, który prowadzi kadrę narodową.

Obecnie, Fiński Związek Narciarski poszedł krok dalej. Postanowił stworzyć trzecią, obok kadry A i B, grupę, która objęta będzie wsparciem. W jej skład weszli młodzi, najbardziej obiecujący skoczkowie i skoczkinie: Susanna Forsström, Arttu Pohjola, Julia Tervaharttiala, Frans Tähkävuori, Jonne Veteläinen, Elias Vänskä oraz Mico Ahonen. Ten ostatni, jako szesnastolatek, w marcu 2018, zdobył tytuł mistrza kraju na obiekcie HS 80.

Grupa “przyszłościowych” zawodników uczestniczyć będzie w zgrupowaniach kadry A i B. Jak przyznaje Ossi-Pekka Valta z Fińskiego Związku Narciarskiego, w rozmowie z portalem yle.fi: Nie dążymy już do koncepcji narodowej drużyny kobiet i mężczyzn, ale do jednego dużego zespołu narodowego, do którego należą wszyscy. […] Dyskutowaliśmy, że wspólne obozy są dobrym miejscem na rywalizację. Pozwalają też lepiej przygotować się do występów w zawodach.

Do nadchodzącego sezonu, Mico Ahonen przygotowuje się ze swoim wujkiem – Pasi Ahonenem, który w rozmowie z portalem is.fi, skomentował formę 16-latka: Przygotowanie do lata poszło zgodnie z planem. W ubiegłym roku, rozwój Mico komplikował szybki wzrost ciała, który przekraczał 10 centymetrów rocznie. […] W tym sezonie kładziemy nacisk na udział w zawodach niższej rangi, które pozwolą zdobyć cenne doświadczenie. Jestem pewien, że Mico Ahonen pojawi się na skoczni 15 i 16 września, podczas zawodów Fis Cup w Rasnovie.

Pasi Ahonen wypowiedział się również na temat ewentualnego zakończenia kariery przez Janne Ahonena – Mój brat jest gotowy, by powrócić do treningów. Uważam, że nie zakończy kariery. Ciągle ekscytuje go fakt, że mógłby wystąpić na jednych zawodach ze swoim synem. – Janne Ahonen ma więcej niż jeden powód do zadowolenia. Mico odziedziczył po nim pasję do skakania oraz wyścigów dragster, w których uzyskał tytuł mistrza Finlandii juniorów.

Czy Mico Ahonen wystąpi w zawodach ze swoim ojcem? Najbliższy sezon może otworzyć mu drogę do wzięcia udziału w zawodach najwyższej rangi. Jego obecnym celem jest zdobycie punktów w konkursach cyklu Fis Cup. Dzięki temu, będzie mógł wystąpić w rywalizacji podczas Pucharu Kontynentalnego.

źródło: www.yle.fi / www.is.fi
fot.: Instagram