Odrodzenie kompleksu Ještěd w Libercu

Ještěd

Skocznie Ještěd w Libercu odradzają się. Międzynarodowa Federacja Narciarska przyznała Czechom nowy certyfikat, który wygasł w ubiegłym roku. Liberec znowu może organizować zawody na swoich obiektach, w tym nawet konkursy Pucharu Świata.

Ostatni raz Puchar Świata odbył się w Libercu w 2008 roku. Rok później, zawodnicy rywalizowali tutaj podczas Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. W 2013 roku normalny obiekt był jeszcze areną zmagań podczas Mistrzostw Świata Juniorów. Od tamtego czasu wielkie imprezy związane ze skokami narciarskimi odleciały z Liberca.

Teraz wszystko ma się zmienić. Najemca i operator ośrodka narciarskiego, Tatry Mountain Resorts (TMR), zainwestował ponad pół miliona koron w remont skoczni.

Kompleks Ještěd – jedyne miejsce z dużą skocznią

W ubiegłym roku skupiliśmy się na poprawie infrastruktury na stokach. Teraz czas skupić się na skoczniach. Chociaż w umowie z miastem nie mamy obowiązku organizowania zawodów na tych obiektach, chcielibyśmy się tym zająć. Mamy ambicje, aby we współpracy ze związkiem narciarskim, odnowić tradycję dużych międzynarodowych zawodów w skokach narciarskich – powiedziała Renata Balašová, dyrektor marketingu regionu narciarskiego w Libercu.

Certyfikat FIS jest ważny dla obu skoczni komplesku Ještěd przez pięć lat. – Ještěd jest obecnie jedynym kompleksem skoczni narciarskich z dużym obiektem w Czechach, który jest certyfikowany przez FIS. Muszę podziękować TMR za rozpoczęcie odbudowy i remontów. Choć skocznie na pierwszy rzut oka wydawały się sprawne, było wiele rzeczy, które albo nie spełniały nowych standardów, albo zostały zepsute lub zniszczone – powiedział Jakub Čeřovský, Sekretarz Generalny Czeskiego Związku Narciarskiego.

Potwierdza to delegat techniczny FIS Christian Kathol, który współpracował z TMR przy pracach remontowych na skoczniach w Libercu. – Kiedy widziałem skocznie zeszłej jesieni, pomyślałem, że remont to konieczność, aby dalej mogły funkcjonować. Były naprawdę w złym stanie technicznym. Tym bardziej jestem zaskoczony sukcesem pierwszego etapu odbudowy. To jest jak dzień i noc, to wielka różnica. Teraz są w przyzwoitym stanie i to pomoże Libercowi wrócić do organizacji dużych imprez w skokach – powiedział Kathol.

Ještěd - Liberec

Ještěd z odnowionymi torami najazdowymi

Wielką pracę wykonano na przykład przy odnowieniu ceramicznych torów najazdowych. – Były już w opłakanym stanie, rozpadały się. Niestety, oryginalny producent odmówił nam pomocy, ze względu na to, że już ich nie produkuje. Musieliśmy je więc zdemontować, wykonać konieczne naprawy, wykończyć i przykleić odpowiednio niektóre części aby utrzymać to wszystko razem w całości – powiedział Richard Peukert, odpowiedzialny za zarządzanie skoczniami. – Dlatego TMR planuje ubiegać się o dotację na nowy rozbieg ceramiczny w ramach modernizacji kompleksu Ještěd. Chcemy również zakupić tutaj osłony przeciwwiatrowe, aby zwiększyć bezpieczeństwo zaowdników – dodał Balašová.

David Jiroutek, trener czeskich skoczków narciarskich, również z zadowoleniem obserwuje modernizacje skoczni – To dobra wiadomość. Wreszcie będziemy mieli miejsce do trenowania we własnym kraju. Teraz musimy jeździć na zgrupowania za granicę – do Planicy, Innsbrucka lub Oberstdorfu, co jest trudne logistycznie i kosztowne. Dobrze, że skocznie w Libercu mają igelit, dzięki czemu można je użytkować również w sezonie letnim.

Premiera wyremontowanych skoczni z nowym certyfikatem odbędzie się 14 września w ramach rozgrywanych międzynarodowych mistrzostw Republiki Czeskiej, które swoją obecnością ma zaszczycić nawet dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer.

W przyszłym roku Czesi planują zorganizowanie zawodów Pucharu Świata i Letniego Grand Prix.

fot. kompleks Ještěd || Wojciech Danielewski, www.skijumper.pl
źródło: www.idnes.cz