Olimpijczyk z Illinois – sylwetka Michaela Glasdera

Engelberg 2001. W trakcie zawodów Pucharu Świata, Amerykanin Alan Alborn zajmuje 4. lokatę. Obecnie, scenariusz taki wydaje się być nieprawdopodobny. Skoczkowie z USA z trudem kwalifikują się do “30”. W Stanach Zjednoczonych znajduje się jednak grupa zawodników, która walczy o to, by amerykańscy skoczkowie liczyli się w walce o podium. Należy do niej Michael Glasder.

Początki

Urodził się 27.03.1989 roku, a treningi rozpoczął w wieku 5 lat. Jego pierwszym trenerem był Scott Smith – trener klubu Norge Ski Club, znajdującego się w rodzinnej miejscowości Michaela, Fox River Grove w stanie Illinois. Miasto znajduje się w znacznym oddaleniu od gór, jednak dzięki ogromnym staraniom norweskich imigrantów powstała tam skocznia narciarska. W jednym z wywiadów Glasder ujawnił, że z okna swojego pokoju widział wyłaniającą się skocznię, a żeby dotrzeć zimą na trening wystarczyło jedynie przejść przez zamarznięty staw.

Pierwsze międzynarodowe starty

Na zawodach międzynarodowych pod egidą FIS Glasder zadebiutował 14 lutego 2004 roku. W wieku niespełna 15 lat, w konkursie Pucharu Kontynentalnego w Westby (USA), zajął 53. lokatę, pokonując tym samym trzech rywali.

Amerykanin czekał nieco ponad rok na pierwsze punkty w tzw. Kontynentalu. Na tej samej skoczni w stanie Wisconsin niespełna 16-latek zajął 22. miejsce, zostawiając za sobą m. in. Austriaka Christiana Nagillera. W konkursie w Westby zwyciężył wówczas Anders Bardal przed Manuelem Fettnerem.

Przełomowym sezonem w karierze Glasdera był sezon 2008/2009. Bardzo dobre wyniki w czwartym starcie na Mistrzostwach Świata Juniorów w słowackim Strbskim Plesie (14. miejsce indywidualnie oraz 10. w drużynie) pozwoliły zadebiutować Mike’owi w zawodach Pucharu Świata.

Po tygodniu od juniorskiego turnieju, Michael wystartował w kwalifikacjach do konkursu lotów w Oberstdorfie, w których zajął 46. miejsce. Następnego dnia zadebiutował również w drużynie, jednak ostatnia 10. lokata, a także skok na 117 metrów z pewnością nie należą do najpiękniejszych wspomnień Amerykanina.

Międzynarodowe sukcesy

Po debiucie w Pucharze Świata przyszedł czas na pierwsze podium zawodów FIS. Latem 2009 roku Glasder zajął 3. miejsce w konkursie z cyklu FIS Cup w Oberwiesenthal.

W styczniu 2010 roku pierwszy raz udało mu się zakwalifikować do Pucharu Świata. W konkursie w Sapporo Michael zajął 48. miejsce. Po sezonie 2009/2010 Amerykanin stracił swoje miejsce w składzie reprezentacji na Puchar Świata. Na zawody najwyższej rangi powrócił dopiero po kilku latach.

W 2015 roku zadebiutował na Mistrzostwach Świata. W Falun przebrnął kwalifikacje i zajął 46. miejsce w indywidualnym konkursie na dużej skoczni. Nie otrzymał jednak powołania do drużyny mieszanej.

Mieszczące się w stanie Mississippi Iron Mountain, a konkretniej popularna skocznia Pine Mountain stała się pierwszą areną, na której Glasder wygrał zawody Pucharu Kontynentalnego. Z przewagą ponad 10 punktów Amerykanin pokonał Bartłomieja Kłuska, natomiast czwarte miejsce w konkursie zajął znakomity dzisiaj Norweg Robert Johansson.

Pierwsze regularne starty w konkursach z cyklu Pucharu Świata Michael Glasder zanotował w sezonie 2016/2017. Wówczas zdobył również 3 punkty tego cyklu (30. miejsce w lotach w Oberstdorfie oraz 29. miejsce w Sapporo), natomiast z amerykańską drużyną skoczków zajął 7. miejsce podczas weekendu zamykającego sezon w Planicy.

W 2017 roku wystartował również w Mistrzostwach Świata w Lahti, gdzie zajął 40. miejsce indywidualnie na dużej skoczni, 49. na normalnej, a także 11. w drużynie i 8. w konkursie drużynowym mieszanym.

Tegoroczne wyniki

Miniony sezon nie był najlepszym czasem w karierze Amerykanina. Na początku cyklu jedynie dwukrotnie udało się uzyskać awans do konkursu. W Kuusamo udział zakończył się dyskwalifikacją, a w Engelbergu 47. miejscem.

Ostatniego dnia 2017 roku Michael Glasder wygrał amerykańskie kwalifikacje olimpijskie i zapewnił sobie udział w koreańskim Pyeongchangu. Przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi wystartował jeszcze w kilku zawodach na czele z 38. miejscem w Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich na skoczni w Oberstdorfie. W Willingen, tydzień przed olimpijskimi zmaganiami, zajął 35. miejsce w zawodach PŚ, co było najlepszym wynikiem Glasdera w tym cyklu w sezonie.

Na swoich debiutanckich Igrzyskach Olimpijskich Michael Glasder zanotował 3 starty. W zawodach na normalnej skoczni zajął 32. miejsce, w konkursie na dużej skoczni 46., a w konkursie drużynowym 9.

Po starcie w Korei Południowej Amerykaninowi nie udało się utrzymać formy i ani razu nie przeszedł przez kwalifikacje. W miniony weekend w Planicy po skoku na 202 metry w serii eliminacyjnej zajął 55. miejsce.

W sezonie 2017/2018 Glasder pełnił rolę trzeciego zawodnika kadry Stanów Zjednoczonych i Kanady zaraz po Kevinie Bicknerze (kolega klubowy z Norge Ski Club) oraz Mackenzim Boyd-Clowesem z Kanady.  W kolejnym sezonie Michael Glasder prawdopodobnie nadal będzie ważnym ogniwem w północnoamerykańskiej kadrze Binego Norcicia.