Ostatni samuraj na skoczni – Noriaki Kasai

Noriaki Kasai, Oslo 2018

Noriaki Kasai nie zwalnia tempa. Mimo 47 lat, Japończyk ponownie będzie walczył o pucharowe punkty. Kochany przez wszystkich samuraj, już od ponad 30 lat występuje na skoczniach całego świata.

Noriaki Kasai to postać niewątpliwie legendarna. Lata występów sprawiły, że wykreował on własną markę – sympatycznego, zawsze uśmiechniętego zawodnika, który nawet w powietrzu przybiera charakterystyczną sylwetkę. Japończyk szeroko prowadzi narty i głęboko pochyla się do przodu, prawie jak żaba próbująca skoczyć w dal.

Noriaki Kasai to przykład postaci, która swoim postępowaniem pokazuje, że wyznaczając sobie cele i realizując je możemy dotrzeć na sam szczyt. Japończyk pochodzi z biednej rodziny z Shimokawe. Wychowywała go matka, która zmarła w 1998 roku. Jedną z przyczyn śmierci były powikłania, których doznała w wyniku podpalenia i pożaru domu rok wcześniej. Kilka lat wcześniej, siostra Noriakiego – Kumiko – zachorowała na aplazję szpiku. To ona motywowała Japończyka do treningów. Kumiko zmarła 13 stycznia 2016 roku. 15 stycznia, na skoczni w Bad Mittendorf, Noriaki Kasai wyrównał rekord Azji w długości lotu, lądując na 240,5 metra. Miał wówczas 43 lata.

W Pucharze Świata, Noriaki Kasai zadebiutował w Saporro, w 1988 roku. Na świecie był wtedy tylko jeden skoczek z najlepszej “10” minionego sezonu – Kamil Stoch. Nori pierwsze punkty zdobył rok później – w Lake Placid. Pionierskiego skoku na podium dokonał 29 lutego 1992 w Lahti. Zmagania zakończył na 3. pozycji. 22 dni później, po raz pierwszy zwyciężył w zawodach Pucharu Świata – w czeskim Harrachovie. Japończyk najlepiej wspomina sezony 1992/1993 oraz 1998/1999. Zajmował wówczas 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Noriaki Kasai jest niekwestionowanym rekordzistą wśród skoczków narciarskich. W Księdze Guinnessa przoduje w: liczbie występów w konkursach Pucharu Świata, liczbie konkursów ze zdobytymi punktami do klasyfikacji generalnej, liczbie zajętych miejsc w czołowej trzydziestce, liczbie występów w edycjach PŚ. Japończyk jest najstarszym indywidualnym i drużynowym medalistą olimpijskim w historii skoków narciarskich, najstarszym uczestnikiem konkursu PŚ, najstarszym zawodnikiem na podium PŚ, najstarszym drużynowym medalistą mistrzostw świata oraz najstarszym zwycięzcą konkursu Pucharu Świata. Wszystkie te rekordy, Noriaki Kasai osiągnął pomiędzy 41. a 43. rokiem życia.

Japończyk, wystąpił w 18 konkursach olimpijskich (13 indywidualnych), 39 konkursach MŚ (23 indywidualnych) oraz 12 konkursach Mistrzostw Świata w lotach narciarskich (10 indywidualnych). Pomiędzy pierwszym i ostatnim zwycięstwem Kasaiego w zawodach Pucharu Świata minęły 22 lata i 252 dni. Pomiędzy pierwszym i ostatnim zajęciem miejsca na podium – 24 lata i 5 dni. Oba rekordy wpisane są do Księgi Guinnessa.

Noriaki Kasai zdobył 3 medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich:

  • Lillehammer 1994 (srebro w zawodach drużynowych)
  • Soczi 2014 (srebro indywidualnie)
  • Soczi 2014 (brąz drużynowo)

Na Mistrzostwach Świata, Japończyk wywalczył 5 brązowych medali (2 indywidualnie) oraz dwa srebrne krążki, wywalczone w rywalizacji drużynowej. Jego największym osiągnięciem jest złoty medal, wywalczony podczas Mistrzostw Świata w Lotach, podczas rywalizacji w 1992 w Harrachovie. Kasai dwukrotnie zajął 2. lokatę w Turnieju Czterech Skoczni (1993 oraz 1999) oraz w Pucharze Świata w lotach (1998/1999 oraz 2013/2014). Obecny rekord życiowy Japończyka to 241,5 m uzyskane w Vikersund 19 marca 2017 roku.

Noriaki Kasai jest żonaty i ma córkę – Rino. Jest absolwentem Uniwersytetu w Tokio oraz pracownikiem Tsuchiya Holdings. Firma zajmuje się projektowaniem domów. Po sukcesie w Soczi, został awansowany na szefa jednego z departamentów, a korporacja wypuściła projekt domu Model Legenda Kasai 2014. Na cześć Japończyka, zespoły Van Dammes oraz Jalle S nagrały piosenki Mr. Noriaki KasaiSong for Noriaki Kasai.

Popularny Nori jest wielki nie tylko na skoczni. W miejscu zamieszkania – Sapporo – zorganizował zbiórkę pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi i tsunami na Honsiu. Wspierał również ofiary w Fukushimie i Iwaki. Zaopiekował się przede wszystkim dziećmi z dotkniętych klęską terenów. W Hakubie, mogły one obejrzeć konkurs skoków narciarskich i odbył lot balonem.

Jego kolejnym celem jest udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Będzie miał wówczas 50 lat!

fot. Noriaki Kasai || Anna Nagel, www.skijumper.pl