Ostatnia szansa dla skoczni w Calgary

WinSport, czyli operator skoczni w Calgary, informuje, że tamtejsze skocznie zostaną zamknięte, jeśli do końca października nie zdobędzie 350 000 dolarów. Obiekty były wykorzystywane w 1988 roku, podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Calgary.

Skocznie w Calgary są punktem orientacyjnym dla mieszkańców miasta. Można je zobaczyć z wielu punktów miejscowości. Są również najlepiej zachowaną pamiątką Igrzysk sprzed 30 lat. Operator kompleksu chce zamknąć trzy skocznie, ponieważ koszty ich utrzymania oraz eksploatacji są zbyt duże. WinSport zauważył także spadek zainteresowania dyscypliną.

Z decyzją organizacji nie zgadzają się trenerzy oraz rodzice dzieci trenujących na co dzień w Calgary. – Pracujemy nad znalezieniem rozwiązania, które sprawi, że skocznie nie zostaną zamknięte. Współpracujemy z wieloma organizacjami, z władzami i staramy się zabezpieczyć środki, które zapewnią obiektom ciągłość funkcjonowania, chociaż na krótki okres. – powiedział Todd Stretch, działacz sportowy związany ze środowiskiem kanadyjskich skoków narciarskich.

Obiektów w Calgary nie ratuje fakt, że Kanada stara się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Zgodnie z zapowiedziami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, konkursy skoków miałyby odbyć się w Whistler, podobnie jak w 2010 roku. Jednakże, tylko w Calgary znajduje się obiekt K63, który jest szczególnie ważny w okresie przygotowawczym. W związku z tym, tamtejszy kompleks jest ważnym ośrodkiem przygotowawczym. Jak mówią kanadyjscy działacze, likwidacja skoczni w Calgary oznacza śmierć skoków narciarskich w Kanadzie.

Ostatecznie, WinSport porozumiał się ze środowiskiem kanadyjskich skoków narciarskich. Oszacował, że może zmniejszyć koszty utrzymania obiektów z 500 000 do 345 000 USD. Specjalista z Austrii ocenił, że skocznie nie wymagają poważnych remontów.

Najpoważniejszym przeciwnikiem skoczni w Calgary jest czas. Działacze mają jedynie trzy tygodnie na zbiórkę pieniędzy. Odpowiednie środki muszą zabezpieczyć do 31 października.

źródło: www.cbc.ca