Pan od kombinezonów. Michal Doležal

Jaki jest przepis na sukces? W świecie skoków narciarskich wygląda on następująco: talent, ciężka praca, szczypta szczęścia i dobry sprzęt. Za ten ostatni czynnik, w polskiej kadrze, odpowiada Michal Doležal.

Michal Doležal urodził się 11 marca 1978 w Jabloncu nad Nysą (Czechosłowacja). Pierwsze skoki oddawał w wieku pięciu lat. W wieku 18 lat, debiutował w zawodach Pucharu Świata. W narciarskiej karierze nie odniósł sukcesu. Najlepszy występ zaliczył w Zakopanem 18 grudnia 1999 roku, zajął wówczas siódme miejsce. Od 2001 roku startował głównie w Pucharze Kontynentalnym. Karierę zakończył w 2007 roku.

Trener kadry A, Stefan Horngacher, zaproponował mu współpracę. Michal Doležal zgodził się i przeszedł z czeskiego do polskiego sztabu trenerskiego. W zeszłym sezonie, odpowiadał za przygotowanie m.in. Jakuba Jandy i Jana Matury.

Od sezonu 2016/2017, Doležal odpowiada za sprzęt polskich skoczków, a przede wszystkim za kombinezony. Jego rodzina zajmuje się ich produkcją i obsługuje m.in. polską kadrę narodową. Michal Doležal wspomaga również skoczków w zakresie techniki skoku i pozycji dojazdowej.