Peter Prevc: “Chcę stawać się coraz silniejszy”

Peter Prevc

Peter Prevc z niecierpliwością oczekuje na start sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Według niego, jednym z najważniejszych wydarzeń będzie Turniej Czterech Skoczni, który wygrał w najbardziej udanym dla siebie sezonie 2015/16.

Puchar Świata rozpocznie się w Wiśle 23 listopada. – W tej chwili bardzo trudno jest mi cokolwiek powiedzieć na temat mojej dyspozycji, biorąc pod uwagę, że od marca startowałem tylko w kilku konkursach – powiedział Peter Prevc.

Słoweniec jest pozytywnie nastawiony do zbliżającego się sezonu. – Aktualnie ciężko trenuję i mam nadzieję, że to przełoży się na dobre wyniki zimą. Nasi rywale podchodzą do letnich zawodów w bardzo różny sposób, więc trudno jest powiedzieć na jakim poziomie jestem względem innych. Myślę jednak, że poczyniłem jak dotąd duże postępy, a dzięki lepszemu sprzętowi jesteśmy już bardzo blisko tego, co zakładaliśmy. Z niecierpliwością będę czekał przez te półtora miesiąca na rozpoczęcie sezonu zimowego.

Najlepsze miejsce słoweńskiego zawodnika z sezonu letniego to zajęcie 4. lokaty w Hinterzarten. – To były dla mnie bardzo udane zawody, ale ogólnie nie jestem zbyt zadowolony z całego cyklu letniego. Na początku było dobrze. Potem, w Zakopanem, nie pokazałem przyzwoitych skoków. Na koniec również moje próby nie były optymalne – powiedział.

Jednak jak przyznaje Peter Prevc, nie ma większego znaczenia to jak skacze się latem – Jeśli wygrasz, jesteś szczęśliwy, że triumfujesz. Zawsze jesteś trochę obciążony wynikami, nawet jeśli nie jesteś w dobrej dyspozycji. Nie wyznaczyłem sobie żadnych celów na ten sezon letni. Po treningu trudno jest ocenić w którym momencie aktualnie jestem. – Kontuzja kostki i operacja to dla Prevca tylko wspomnienie. – Czuję jeszcze minimalne dolegliwości, ale nie stanowi to większego problemu.

20 września Peter Prevc skończył 27 lat. – Radzę sobie ze swoim „skokowym wiekiem”. Organizm jeszcze mnie nie zawodzi. Jestem najstarszy w drużynie z którą trenuję, ale z łatwością mogę wszystkim dorównać. Wiek wiele nie zmienia.

W ostatnich sezonach u Prevca zaobserwowano znaczne wahania formy. – Chcę stabilności w moich skokach. […] Konieczne jest dobre rozpoczęcie sezonu, a następnie trzymanie się tej wizji skoków. Nie należy kombinować i zmieniać zbyt wiele elementów.

Sezon zimowy zakończy się Mistrzostwami Świata w Lotach Narciarskich w Planicy. – Trudno byłoby powiedzieć, że zamierzam przygotować się tylko na to jedno wydarzenie, w którym pragnę być najlepszy. Chcę dobrze zacząć sezon i z konkursu na konkurs stawać się coraz silniejszy – podsumował Peter Prevc.