Primoz Ulaga

Najstarszy z trójki braci i najbardziej utytułowany – Peter Prevc jest jednym z popularniejszych skoczków narciarskich w Europie. Słoweniec ma tylko 26 lat, a już teraz może pochwalić się tytułem m.in. medalisty olimpijskiego czy mistrza świata. Nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. 

Peter Prevc urodził się w Kranju, w północnej części Słowenii. Już od dziecka bardzo lubił spędzać czas na świeżym powietrzu. Nigdy nie brakowało mu pomysłów na zabawę. Najczęściej można było spotkać małego Petra, kiedy bawił się spadochronem.

Sport fascynował go od najmłodszych lat. Pierwszy medal zdobył podczas szkolnych zawodów pływackich. Wiosną 2000 roku, 8-letni Peter dołączył do klubu skoków narciarskich Triglav Kranj. Pięć lat później mógł pochwalić się wspaniałymi wynikami: jego osobisty rekord wynosił 113 metrów.

Początki sportowej kariery

We wrześniu 2006 roku Peter uczestniczył w swoich pierwszych zawodach FIS Cup. Rywalizację w Einsiedeln zakończył na 36. miejscu. Pierwsze podium zdobył w Harrachovie, w styczniu 2009 roku. Zdobył wtedy drugie miejsce. W Lillehammer, 5 grudnia 2009 roku, zadebiutował w swoim pierwszym konkursie Pucharu Świata, gdzie zajął 22 miejsce. Podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2010 w Hinterzarten, w zawodach indywidualnych, zdobył srebrny medal, przegrywając jedynie z Austriakiem Michaelem Hayböckiem.

W lutym 2010 roku, w Vancouver, Peter Prevc po raz pierwszy wystąpił na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Był siódmy na noramalnej skoczni, szesnasty na dużej skoczni a w konkursie drużynowym zajął wraz z kolegami z reprezentacji 8. pozycję.

Podczas konkursu drużynowego PŚ w 2012 roku w Oberstdorfie, Peter oddał skok na odległość 225,5 m. Reprezentacja Słowenii zwyciężyła, lecz Prevc doznał złamania obojczyka. Kontuzja oznaczała dla niego koniec sezonu. Nie wystartował już w żadnych zawodach. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2011/12 uplasował się na 15. miejscu z 400 punktami.

Na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w Val di Fiemme w 2013 roku, zdobył brązowy medal na normalnej skoczni, przegrywając z Andersem Bardalem i Gregorem Schlierenzauerem. Na skoczni dużej zdobył srebro. Prevca wyprzedził jedynie Kamil Stoch.

22 Marca 2013 roku w Planicy, Peter zajął drugie miejsce podczas konkursu lotów. Było to jego pierwsze, indywidualne podium w Pucharze Świata. W tym samym roku, Peter Prevc zdobył tytuł sportowca roku w Słowenii.

Wielkie zwycięstwa

Rok 2014 był dla niego szczególnie szczęśliwy. 12 stycznia w Tauplitz, w trakcie zawodów w lotach narciarskich, po raz pierwszy wygrał konkurs Pucharu Świata. Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, Soczi 2014, Peter Prevc wywalczył srebro i brąz podczas konkursów indywidualnych na normalnej i dużej skoczni. 14 marca zdobył brąz na Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w Harrachovie.

Peter zakończył sezon 2013/14 na 2. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W klasyfikacji Pucharu Świata w lotach narciarskich nie miał sobie równych i otrzymał małą kryształową kulę.

Rok później mógł ponownie cieszyć się ze zwycięstwa. Obronił pierwsze miejsce w klasyfikacji lotów, zdobył również 2. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2014/15. Choć uzyskał identyczną liczbę punktów co Severin Freund, kryształowa kula powędrowała do Niemca, który w konkursach indywidualnych zwyciężał aż dziewięć razy. Prevc dla porównania wygrał tylko trzy konkursy.

Niezapomniany sezon

W 2016 roku Peter Prevc wygrał prestiżowy Turniej Czterech Skoczni. Podczas czterech konkursów trzykrotnie zwyciężał, tylko raz był trzeci. Kilka tygodni później, 16 stycznia 2016 roku, zdobył tytuł Mistrza Świata w lotach narciarskich.

28 stycznia tego samego roku, podczas zawodów w Ałmatach, Peter Prevc po raz trzynasty w sezonie 2015/16 zwyciężył w konkursie indywidualnym i tym samym zapewnił sobie zwycięstwo w całym Pucharze Świata. Swoją pierwszą kryształową kulę odebrał w Planicy, gdzie tylko umocnił swój wynik. Wygrał dwa ostatnie konkursy tamtego sezonu. Był to najlepszy rok w jego karierze.

Kolejne sezony w wykonaniu Słoweńca nie były już tak imponujące. Mimo to, Peter Prevc nadal jest w grze. Ostatnio, stanął na podium w Zakopanem, w sezonie 2017/18, zdobywając trzecie miejsce. W klasyfikacji generalnej zajął 15. pozycję.

W kwietniu tego roku przechodził operację lewej kostki. Zabieg miał usprawnić jego ruchliwość. Później Prevc zaczął trenować zbyt szybko, co spowodowało obrzęk kostki i kłopoty podczas próby powrotu do formy. Pojawił się stan zapalny. Kolejną operację najlepszy słoweński skoczek przebył w lipcu. Wówczas chirurdzy przeprowadzili artroskopię kostki.

O terminie powrotu do treningów na skoczni Peter Prevc powiedział: Bardzo trudno przewidzieć, kiedy dokładnie to nastąpi, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pod koniec września będzie można mnie zobaczyć na skoczni.

W czerwcu Peter Prevc został po raz pierwszy ojcem. Sportowiec i jego partnerka, Mina Lavtizar, bardzo cenią sobie swoją prywatność i nie udostępnili żadnych zdjęć synka.

fot. alchetron.com
źródło: peterprevc.com