Peter Prevc: “To były moje najlepsze skoki w sezonie”

Peter Prevc

Ostatni raz Peter Prevc stał na podium w Zakopanem, w 2018 roku. Później długo pauzował z powodu groźnej kontuzji kostki. Przeszedł kilka operacji, nie trenował regularnie przez kilka miesięcy. Na Hollmenkollbakken w Norwegii zajął dzisiaj 3. miejsce. Nie ukrywał swojej radości. Jak ocenia swój występ w Oslo?

Peter Prevc to jeden z najbardziej utytułowanych skoczków w historii tego sportu. Ostatnio nie miał zbyt dużo szczęścia. Kontuzja kostki uniemożliwiła mu trenowanie z kadrą Słowenii. Po długiej przerwie Prevc znowu skacze daleko i w pięknym stylu. To już 7. sezon z rzędu, w którym Peter Prevc choć raz staje na podium. 

Dzisiaj stanąłeś po raz kolejny w karierze na podium, jednak tym razem po bardzo, bardzo długim czasie. Jakie to uczucie znowu być wśród najlepszych?

Tak, to moje pierwsze podium po ponad roku przerwy. Ostatni raz miało to miejsce w Zakopanem w 2018 roku. Teraz niesamowicie się cieszę z mojego 3. miejsca w Oslo. Jestem zadowolony z mojego występu i śmiało mogę powiedzieć, że wykonałem świetną robotę. To były moje najlepsze skoki w sezonie. Jestem dumny z siebie, a także z całej słoweńskiej kadry. 

Czy wpływ na Twoje skoki miała dzisiaj sprzyjająca podczas skoku pogoda, a może kondycyjnie czułeś się dzisiaj silny? Oddawałeś naprawdę solidne próby. 

Myślę, że to było połączenie dwóch tych rzeczy. Dzisiaj zawodnik, który chciał oddać skok na miarę podium, musiał mieć stabilne warunki lub trochę sprzyjającego wiatru no, chyba że ktoś skacze tak wybitnie dobrze, jak Stefan Kraft czy Robert Johansson. Jednak sam wiatr nie sprawił, że znalazłem się na 3. pozycji. Musiałem dać też coś z siebie. Takie są uroki Holmenkollbakken. 

Wiem, że jeszcze niedawno walczyłeś z kontuzją i długo nie mogłeś trenować, nawet na siłowni. Czy teraz z Twoją kostką wszystko w porządku?

Powrót do optymalnej formy po tak długiej przerwie nie jest łatwy. Trudno mi jest być tak samo dobrym, jak wcześniej, albo jak powinienem być. Jednak teraz nie odczuwam większych problemów z kostką. Czuję, że jest wystarczająco dobrze, aby trenować, ponieważ kontuzja już mi tak nie doskwiera. 

Zobacz również: Johnsson, Kraft i Prevc na podium w Oslo

Już jutro Peter Prevc weźmie udział w kolejnym prologu Raw Air, tym razem w Lillehammer. Początek o godzinie 17:30. 

fot. Peter Prevc || Anna Nagel, www.skijumper.pl