Piotr Żyła zwycięzcą kwalifikacji do LGP w Einsiedeln!

LGP WISŁA 2018 - Piotr Żyła

Piotr Żyła zajął 1. miejsce w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego w szwajcarskim Einsiedeln. Kolejne lokaty zajęli Dawid Kubacki i Kilian Peier.

Po raz kolejny tego lata Polacy pokazali się ze świetnej strony. W czołowej siódemce uplasowało się aż pięciu reprezentantów Polski, a cała szóstka pewnie zakwalifikowała się do sobotniego konkursu.

Kwalifikacje na skoczni w szwajcarskim Einsiedeln (HS117) rozpoczęły się z 13. platformy startowej. Po dalekich skokach Andreasa Koflera (114,5 m) oraz Dawida Kubackiego (116,5 m) organizatorzy dwukrotnie skracali najazd. Zmiana belki oznacza rekompensatę punktową, która na skoczni w Einsiedeln wynosi 4.4 pkt za jedną platformę.

Najlepszy w piątkowej rywalizacji był Piotr Żyła, który w pięknym stylu lądował na 112,5 m. Dzięki temu, że Wiślanin startował z niższej belki oraz w gorszych warunkach, pokonał Dawida Kubackiego, który skoczył 4 metry dalej (116,5 m, 12. belka). Trzecie miejsce zajął Kilian Peier (111,5 m, 11. belka).

Pozostali Polacy oddali bardzo dobre próby. Stefan Hula zajął 4. miejsce (114 m), Kamil Stoch 6. (109,5 m), Jakub Wolny 7. (109,5 m), a Maciej Kot 15. (107 m).

W kwalifikacjach wystartowało 54 zawodników, co oznaczało, że tylko czterech skoczków nie zakwalifikuje się do sobotniego konkursu. Z dyskwalifikacją za nieregulaminowy kombinezon serię kwalifikacyjną zakończyli Siergiej Tkaczenko z Kazachstanu oraz Moritz Baer z Niemiec. Awansu do konkursu nie uzyskali również Sabirzhan Muminov z Kazachstanu oraz Heung Chul Choi z Korei Południowej.

Początek sobotniego konkursu w Einsiedeln o 18:00. Trzymajmy kciuki za Biało-Czerwonych!