Planica 2011 – symboliczna zmiana warty

Adam Małysz, Oslo 2018

20. marca 2011 do Planicy, na finałowy konkurs Pucharu Świata, zjechały dziesiątki tysięcy kibiców, nie tylko z Polski. Wszyscy pragnęli pożegnać, kończącego karierę, Mistrza z Wisły – Adama Małysza.

W tamtą niedzielę, słoweńska stolica sportów zimowych stała się biało-czerwoną krainą marzeń i szczęścia. Tego dnia, organizatorzy mieli poważne problemy z przeprowadzeniem serii próbnej, która po skoku Kamila Stocha została przerwana. Bardzo silny wiatr spowodował, że udało się przeprowadzić tylko jedną serię konkursową, która zakończyła zmagania Pucharu Świata.

Z trudnymi warunkami atmosferycznymi nie poradziło sobie wielu zawodników czołówki Pucharu Świata. Kamil Stoch w swojej próbie oddał skok na odległość 215,5m, co dało mu prowadzenie, które utrzymał do końca. Adam Małysz w swoim ostatnim skoku w uzyskał 216 metrów.

Adam Małysz zakończył ostatni sezon w karierze na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej PŚ. Ponadto, po raz pierwszy w historii, wraz z pozostałymi zawodnikami, stanął na podium Pucharu Narodów. Ostatniej ceremonii dekoracyjnej z jego udziałem towarzyszyły niezwykłe sceny. Skoczkowie zapuścili lub dokleili wąsy oraz klękali przed nim. Reprezentanci Polski przebrani byli w stroje góralskie. Wszystko zakończyło się tańcem Kamila Stocha. Wówczas, “Góral z Zakopanego zastąpił górala z Wisły”.