Pożegnanie Roberta Kranjca i Planica 7 – zakończenie sezonu na Słoweńskiej Królowej Śniegu

Planica

Przed nami ostatnie dni sezonu 2018/2019. Wielkie święto skoków narciarskich rozpocznie się już jutro od kwalifikacji do piątkowego konkursu indywidualnego. Będzie to również pierwszy etap kończącego sezon turnieju – Planica 7.

Jak mówi Janez Gorišek, czyli projektant Letalnicy – Planica to przede wszystkim ludzie. Zmagania na obiekcie do lotów narciarskich obserwować będzie około 60 000 kibiców. Najbliższe dni będą świętem nie tylko dla fanów skoków narciarskich, ale również dla mieszkańców Kranjskiej Gory, czyli gminy w której położona jest słynna arena najbliższej rywalizacji.

Na tegoroczny finał sezonu składa się wiele ważnych wydarzeń:

  • 50-lecie istnienia Letalnicy (nowej Velikanki)
  • 85-lecie skoków narciarskich w Planicy
  • Ostatni występ i pożegnanie Roberta Kranjca

Zdaniem organizatorów, najbliższe dni zakończą kolejny sezon Pucharu Świata, ale również otworzą nową kartę w historii słoweńskich skoków narciarskich. W najbliższych latach, obiekty w Planicy będą gościły zawodników podczas Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich (2020) oraz Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym (2023). 

Robert Kranjec odchodzi na sportową emeryturę po 21 latach od debiutu w Pucharze Świata. Słoweniec uznawany jest za jednego z najlepszych lotników – zdobył złoto oraz brąz na MŚwL oraz dwukrotnie małą Kryształową Kulę. W lutym 2012 ustanowił rekord życiowy w długości lotu – 244 metry. 38-latek tak pożegnał się z polskim fanami – W sobotę, w Planicy, skoczę po raz ostatni. Będę leciał wśród wspomnień i najpiękniejszych chwil mojej kariery. Ostatni raz skoczę z mojej rodzimej Planicy i uśmiechnę się do Was na pożegnanie. Fakt, że byłem wśród słoweńskich orłów, jest największą nagrodą za moje wysiłkiem i spełnieniem moich sportowych marzeń. Dziękuję, że mogłem dla Was latać, że mogłem latać dla siebie. […] Nadszedł czas, aby obrać inną ścieżkę. Aby każdego wieczoru wracać do mojej Speli i Piki. Aby każdego ranka budzić się koło nich. Przyszedł czas na nowe marzenia. Dziękuję przyjaciele. Byliście moim wiatrem, moim wsparciem. Jestem dumny i wdzięczny, że moje marzenia stały się rzeczywistością. – Robi

Finałowym konkursom w Planicy towarzyszy szereg imprez. W związku z tym, że skoczkowie rywalizują zwykle w godzinach porannych, wieczorami kibice mogą uczestniczyć w koncertach lokalnych i zagranicznych artystów. W tych dniach, rozkwita również życie w okolicznych pubach i gospodach. Ostatnie zmagania w sezonie są nagrodą nie tylko dla zawodników, ale również dla kibiców. Tradycyjnym punktem jest sobotnie Planica Party – wydarzenie zamknięte, przeznaczone dla ekip, skoczków i ich rodzin. Kadry przygotowują na nie kulinarne specjalności, z których słynie ich kraj.

Zobacz też: Muzyka, z której słynie Planica

Ostatnie zmagania w sezonie składają się na turniej Planica 7. Do klasyfikacji generalnej cyklu zliczane są punkty z 7 serii: kwalifikacji, konkursu drużynowego i dwóch konkursów indywidualnych. Zwycięzca otrzyma nagrodę – 20 000 franków szwajcarskich.

Program zawodów:
 
21.03.2019, czwartek 
– 09:00 – oficjalny trening
– 11:00 – kwalifikacje22.03.2019, piątek
– 13:30 – seria próbna
– 14:30 – pierwsza seria konkursu indywidualnego23.03.2019, sobota
– 09:00 – seria próbna
– 10:00 – pierwsza seria konkursu drużynowego

24.03.2019, niedziela
– 09:00 – seria próbna
– 10:00 – pierwsza seria konkursu indywidualnego

fot. Anna Nagel || www.skijumper.pl