Po austriackiej stronie TCS – Innsbruck i Bischofshofen

TCS

Turniej Czterech Skoczni to międzynarodowa impreza organizowana co roku na przełomie grudnia i stycznia w czterech miastach: dwóch niemieckich i dwóch austriackich. Poznajmy bliżej miasta-gospodarzy austriackiej części TCS.

Innsbruck  jest stolicą kraju związkowego Tyrol. Miasto było organizatorem Zimowych IO (1964 i 1976), MŚ w narciarstwie klasycznym w 1933 i piłkarskiego Euro 2008. Liczy ponad 120 tysięcy mieszkańców. Atrakcje turystyczne: Alpenzo Innsbruck – ogród zoologiczny, Zamek Ambras oraz uważany za symbol miasta Goldenes Daschl – „Złoty Dach” oraz wieża miejska.

Innsbruck jest mekką austriackich skoków narciarskich. Bergisel to symbol miasta. Obiekt skonstruowano w 1927. Punkt K skoczni jest umieszczony na 120. metrze, a rozmiar wynosi 130 metrów. Rekord w 2015 ustanowił Austriak Michael Hayböck i wynosi 138 m. Arena nie jest wyposażona w sztuczne oświetlenie. W 1941 w Innsbrucku odbył się młodzieżowy turniej piłkarski. Podczas imprezy runęła wieża startowa, którą kibice wykorzystywali do obserwacji zmagań. Cztery osoby doznały śmiertelnych obrażeń. Po tym wypadku obiekt całkowicie przebudowano. W 2017 roku, na Bergisel zamontowano nowe tory lodowe. W 2019 na odbędzie się tutaj konkurs indywidualny i drużynowy podczas MŚ w narciarstwie klasycznym.

Finał Turnieju Czterech Skoczni odbywa się w Bischofshofen, znanym ośrodku narciarskim i wypoczynkowym. Znajduje się w nim kompleks skoczni (Sepp Bradl-Skistadion), w tym najbardziej znana skocznia im. Paula Ausserleitnera, której rekord wynosi 144,5 m. Ustanowił go Niemiec Andreas Wellinger. Punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 125. metrze, a rozmiar skoczni wynosi 142 metry. Duży obiekt nosi imię Paula Ausserleitnera, który w wyniku upadku na tej skoczni doznał śmiertelnych obrażeń. Skocznia posiada sztuczne oświetlenie. Bischofschofen liczy około 10 tysięcy mieszkańców. Położone jest niedaleko Salzburga, w którym można zwiedzić m. in. ogród Mirabell, Zamek Hohenwerfen oraz jaskinie lodowe.

Kwalifikacje przed konkursem indywidualnym w Innsbrucku odbędą się w czwartek, 3 stycznia o godzinie 14:00. Konkurs na Bergisel zaplanowano na piątkowe popołudnie (14:00). Finał 67. Turnieju Czterech Skoczni czeka nas w niedzielę – 6 stycznia.