Poczekajmy na Engelberg, czyli ostatni sprawdzian przed Turniejem Czterech Skoczni

Samuel Weitzbauer - Engelberg

Engelberg to szwajcarska miejscowość z ponad stuletnią tradycją związaną ze skokami narciarskimi. Polscy kibice pamiętają ją przede wszystkim ze wspaniałych zwycięstw Kamila Stocha i Jana Ziobro.

Engelberg i skoki narciarskie to ponad 100 lat tradycji. Pierwsze zawody rozegrano tutaj w 1905 roku. 3 lata później zbudowana została Sandrainschanze – skocznia tutejszego klubu sportowego. Arena przy wzgórzu Titlis powstała w latach 20. Uważana była za bardzo niebezpieczną – zawodom towarzyszyły liczne wypadki. Jeden z nich był śmiertelny.

Gross-Titlis-Schanze została po raz pierwszy przebudowana w 1971 roku. Po otwarciu, zaczęto organizować na niej zmagania międzynarodowe – Turniej Skoków Narciarskich. Rywalizacja w Engelbergu znalazła się w kalendarzu pierwszej edycji Pucharu Świata. W latach 1980-1990 była elementem Turnieju Szwajcarskiego, którego historia sięga lat 50.

Ponowny remont skocznia przeszła w 1985, gdy Międzynarodowa Federacja Narciarska uznała, że obiekt nie nadaje się do międzynarodowych zmagań. Od tamtej pory, zawody w Engelbergu znajdują się w kalendarzu FIS w każdym sezonie.

Sporo zmian przyniosła ostatnia inwestycja na Gross-Titlis-Schanze, która zakończyła się w 2016 roku. Przebudowano wówczas próg, zmieniono profil skoczni i  zamontowano nowoczesne torów lodowych. Posiadają one niespotykane oświetlenie LED. W 2016 roku, na skoczni stworzono kompletne oświetlenie, które umożliwiło rozgrywanie konkursów wieczornych. Obecny punkt konstrukcyjny obiektu usytuowano na 125. metrze. Rozmiar tej naturalnej skoczni wynosi 140 metrów.

Rywalizacja w Engelbergu 58 razy gościła w kalendarzu Pucharu Świata. 4 z zaplanowanych konkursów zostały odwołane. Ostatni 17 lat temu – 17 grudnia 2005 roku. Niedoścignionym mistrzem Gross-Titlis-Schanze jest Janne Ahonen, który na podium stał tutaj 12 razy, w tym 5-krotnie zwyciężał. W Szwajcarii triumfowało trzech Polaków: Adam Małysz (16.12.2001) oraz Jan Ziobro (21.12.2013) i Kamil Stoch (22.12.2013). Ten ostatni, w Engelbergu meldował się “na pudle” 8-krotnie. Poza zwycięstwem, zdołał 5-krotnie zająć drugą lokatę i dwa razy plasował się na trzecim miejscu – ostatni raz przed rokiem. Również w 2018, dwa razy drugi był Piotr Żyła.

Jeden z grudniowych weekendów 2013 roku, w Engelbergu należał do Biało-Czerwonych. W pierwszym konkursie indywidualnym zwyciężył Jan Ziobro, przed Kamilem Stochem. Kolejnego dnia, na skoczni najlepiej zaprezentował się Kamil Stoch, a Jan Ziobro stanął na najniższym stopniu podium. Z kolei w kwalifikacjach triumfował Klemens Murańka.

Obecny rekord Gross-Titlis-Schanze należy do Domena Prevca. Słoweniec poszybował na 144. metr w 2016 roku. Pół metra dalej wylądował Daniel Andre Tande. Norweg nie zdołał ustać skoku, dlatego jego próba nie może być uznana za rekord obiektu.

fot. Engelberg, Samuel Weitzbauer