Puchar Kontynentalny 2017/2018 – podsumowanie

FIS Cup

W minionym sezonie, zaplecze kadry narodowej nie osiągało znaczących wyników. Nie zawiedli jedynie juniorzy, na czele z Tomaszem Pilchem. Wygrał on zawody inaugurujące Puchar Kontynentalny 2017/2018.

Zwycięzcą cyklu został Marius Lindvik z Norwegii, który zdobył 1102 punkty biorąc udział w 18 konkursach (z czego 4 wygrał, a aż 11 razy stawał na podium). Kolejne miejsca na podium zajęli Andreas Wank (1040 pkt) oraz David Siegel (1029 pkt) z Niemiec.

Najlepszym z Polaków był Tomasz Pilch, który uzbierał 575 punktów i zajął 7. lokatę w klasyfikacji generalnej. Wygrał 2 konkursy tego cyklu – w Whistler, gdzie debiutował oraz w Ruce.

W zawodach Pucharu Kontynentalnego 2017/2018 wzięło udział 190 zawodników, reprezentujących 21 państw. Punkty zdobyło 132 skoczków z 20 państw.

Odbyło się 28 konkursów z zaplanowanych 29. Odwołano ostatnie zawody w Czajkowskim.

W klasyfikacji narodów zwycięzcą okazała się reprezentacja Słowenii, (4225 pkt) pokonując jedynie o 61 punktów drużynę austriacką (4164). Polska (1730) zajęła 5. miejsce.

8 Polaków zdobywało punkty do klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego. W reprezentacji, jedynym debiutantem cyklu był Tomasz Pilch.

Najwięcej startów w zawodach tzw. drugiej ligi zaliczyli Tomaz Naglić ze Słowenii oraz Filip Sakala z Czech – obaj po 25.

Jedynie 3 konkursy odbyły się na skoczniach normalnych – 2 w Whistler oraz 1 w Sapporo. Pozostałe konkursy rozegrano na skoczniach dużych.

Konkursy wygrywało 15 skoczków. Najwięcej zwycięstw odnieśli Marius Lindvik (4) oraz David Siegel (4). Pozostałymi zwycięzcami są Anze Lanisek (3), Robert Kranjec (2), Tomasz Pilch (2), Andreas Wank (2), Manuel Fettner (2), Jurij Tepes, Jonathan Learoyd, Ulrich Wohlgennant, Tom Hilde, Daniel Huber, Halvor Egner Granerud, Stefan Huber, Nejc Dezman oraz Manuel Poppinger.

Triumfatorzy konkursów pochodzą z sześciu różnych państw. Najwięcej zwycięstw odnieśli Słoweńcy (7). Norwegowie, Austriacy oraz Niemcy wygrywali 6 razy. Polacy za sprawą Tomasz Pilcha dwukrotnie, a Francja raz.

Najwięcej zawodników jednej nacji występowało w drugiej serii konkursów w Bischofshofen (Austriacy dwukrotnie po 9 skoczków) oraz w Planicy (w drugim konkursie 9 Słoweńców).