Polak rekordzista świata – Piotr Fijas

Piotr Fijas

Był rekordzistą świata w długości lotu przez siedem lat. Jego próba z “Velikanki” jest najdłuższym lotem w historii, wykonanym w stylu klasycznym. Piotr Fijas “mamuty” upodobał sobie szczególnie, choć nie tylko na nich świętował sukcesy.

Piotr Fijas, przygodę ze skokami narciarskimi, rozpoczynał w klubie BBTS Bielsko. Na treningi chodził wraz z bratem Tadeuszem. Ich pierwszym szkoleniowcem był olimpijczyk z 1952 roku – Jakub Węgrzynkiewicz. W 1976 roku, osiemnastoletni Piotr Fijas, znalazł się w kadrze narodowej. Trenował w niej wraz z Fortuną, Pawlusiakiem, Bobakiem i Gąsienicą-Danielem.

Piotr Fijas, w okresie juniorskim, nie osiągnął większych sukcesów. W 1977 roku rozpoczął służbę wojskową. W WKS Legia Zakopane, jego trenerem został Jan Furman, który trenował wówczas m.in. Stanisława Bobaka. Wystąpił podczas Mistrzostw Świata w Lahti w 1978 roku, jednak nie osiągnął na nich żadnego sukcesu. Wygrał po nich zawody na obiekcie w szwedzkim Falun.

Piotr Fijas - tcs

Dobre wyniki Piotra Fijasa sprawiły, że selekcjoner reprezentacji – Tadeusz Kołder – postanowił powołać go na Mistrzostwa Świata w Lotach, które w 1979 roku odbywały się w Planicy. W trakcie dwóch dni zawodów (trzeciego dnia konkurs odwołano), Fijas oddał sześć prób: 149 m, 131 m i 166 m oraz 149 m, 152 m i 162 m. Pozwoliło mu to na zdobycie brązowego medalu – pierwszego polskiego medalu na Mistrzostwach Świata w Lotach. Próba na 166 metrów była nowym rekordem Polski.

Ówczesny selekcjoner – Tadeusz Kołder – tak wspominał jeden ze skoków Fijasa – Stoję na trybunie przy progu, z tyłu monitor wideo, dzięki któremu można widzieć, jak skok przebiega. Numery 26, 27… „Z numerem 28 Piotr Fijas – Polska”. Zobaczyłem biały punkcik. Cofnął się, zniknął mi z oczu. Całe szczęście! Zrezygnował! Lecz nie… jedzie! Dobrze jedzie. Sprężony. Na progu śmignął. Widzę w monitorze: leci, leci, dobrze leci, nie może spaść! 151 m – najdłuższy skok. Euforia niesamowita. Byłem nieprzytomny z emocji.

W sezonie 1979/1980 po raz pierwszy rozgrywano zawody cyklu Pucharu Świata. Podczas Turnieju Czterech Skoczni, w Bischofshofen, Piotr Fijas zajął 3. miejsce. Jest to pierwsze pucharowe podium Polaka w historii. 27 stycznia 1980 odniósł zwycięstwo podczas zawodów na Wielkiej Krokwi. Oczko za nim uplasował się Stanisław Bobak. Był to pierwszy konkurs, w którym “na pudle” znalazło się dwóch Polaków. Po triumfie w  Saint-Nizier, Fijas awansował na trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W trakcie zawodów Pucharu Świata w Vikersund zerwał więzadła przyśrodkowe kolana. Wykluczyło go to z rywalizacji w dalszej części sezonu. Ostatecznie, zakończył go na szesnastej pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Jedną z ulubionych skoczni Piotra Fijasa jest słoweńska Letalnica. 14 marca 1987 ustanowił tam rekord świata – wylądował na 194. metrze. Odległość tą poprawił dopiero 7 lat później Espen Bredesen. Norweg skakał jednak stylem V. Lot Fijasa jest więc najdłuższym lotem wykonanym techniką klasyczną.

Piotr Fijas zakończył karierę w trakcie trwania sezonu 1988/1989. Powodem było zerwania więzadeł podczas treningu we Frenštácie. Skoczka leczono w szpitalach w Łodzi oraz Warszawie. Pooperacyjna rana zaczęłą ropnieć w wyniku infekcji. Fijasowi groziła amputacja. Nogę udało się uratować, jednak powrót do czynnego uprawiania sportu okazał się niemożliwy.

Piotr Fijas

W 1990 roku odbyła się ceremonia pożegnalna Piotra Fijasa. W jej trakcie otrzymał odznakę Zasłużonego Mistrza Sportu. Później, przeszedł na rentę oraz pracował w firmie budowlano-remontowej. W latach 1994-1999 współpracował z kadrą narodową polskich skoczków. Od stycznia do kwietnia 1999 pełnił funkcję pierwszego trenera.

Piotr Fijas, 1 czerwca 1999 roku, rozpoczął współpracę z Apoloniuszem Tajnerem. Objął stanowisko drugiego trenera reprezentacji narodowej. Od sezonu 2004/2005, Piotr Fijas prowadzi lub współpracuje z polską kadrą B oraz grupami młodzieżowymi. Obecnie zajmuje stanowisko asystenta Wojciecha Topora – szkoleniowca młodzieżowej kadry narodowej.

fot. Piotr Fijas || www.watra.pl