Polski akcent szwajcarskiego mistrza. Sylwetka Andreasa Küttela

W reprezentacji Szwajcarii debiutował w 1993 roku. Szesnaście lat później cieszył się ze złota Mistrzostw Świata. Poznajcie Andreasa Küttela!

Andreas Küttel urodził się 25 kwietnia 1979 roku w szwajcarskim Einsiedeln. Pierwsze skoki oddawał w wieku 7 lat. Jako szesnastolatek debiutował w zawodach Pucharu Świata. Zajął wówczas 23. miejsce i od razu zdobył pierwsze punkty, liczące się do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Rok później, zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów w Asiago. 11 stycznia 2004 roku po raz pierwszy stanął na podium. Zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Libercu.

W sezonie 2005/2006 trzykrotnie wygrał zawody Pucharu Świata. Na podium gościł sześć razy. Pozwoliło mu to na zajęcie, najlepszego w karierze, trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Łącznie, 15 razy stawał na podium zawodów Pucharu Świata. Pięciokrotnie na najwyższym stopniu. W 2009 roku w Libercu zdobył złoty medal Mistrzostw Świata na skoczni dużej.

Skocznia w Einsiedeln (K105) nosi imię Andreas Küttel Schanze. Żoną Szwajcara jest Polka – Dorota Pawłowska. Ślub odbył się w Toruniu. Ojcem chrzestnym jego dziecka jest inny utytułowany szwajcarski skoczek – Simon Amman.