Postać na medal. Sylwetka Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki, Oslo 2018

Koledzy z reprezentacji mówią do niego Mustaf. Aktualny sezon Pucharu Świata jest dla niego najlepszy w karierze. Oto drużynowy medalista z Pjongczang – Dawid Kubacki!

Dawid Kubacki urodził się 12 marca 1990 roku w Nowym Targu. W Pucharze Świata debiutował 16 stycznia 2009 roku w Zakopanem. Wcześniej, startował w zawodach FIS CUP oraz w Pucharze Kontynentalnym. Pierwsze punkty PŚ zdobył 1 grudnia 2012 roku w Kuusamo. Zajął wówczas 22. lokatę.

W Letnim Grand Prix 2010 dwukrotnie stawał na podium zawodów w Hakubie (2. miejsce). Dobra forma nie przełożyła się na sezon zimowy, w którym nie zdobył punktów do Klasyfikacji Generalnej PŚ. Łącznie, siedmiokrotnie stawał na podium konkursów Pucharu Kontynentalnego (2 razy na najwyższym stopniu). Trener Łukasz Kruczek powołał go na Mistrzostwa Świata w Predazzo (2013). Zdobył na nich brązowy medal w rywalizacji drużynowej.

Od sezonu 2015/2016 jest w coraz lepszej formie. W ubiegłym, wielokrotnie stawał na podium w konkursach drużynowych. Należy do złotej ekipy Horngachera, z którą zdobył złoty medal na Mistrzostwach Świata w Lahti.

Prawdziwy przełom dla Dawida Kubackiego nastąpił w trakcie LGP2017. Polak wygrał 5 konkursów. Wszystkie, w których brał udział. Dzięki temu, zwyciężył w klasyfikacji generalnej cyklu. Forma z lata znalazła swoje odzwierciedlenie w występach zimowych. Dawid pierwszy raz stanął na pucharowym podium, zdobył medale w rywalizacji drużynowej podczas Igrzysk Olimpijskich oraz Mistrzostw Świata w Lotach. Obecnie walczy o podium turnieju Raw Air i utrzymuje miejsce w pierwszej “10” klasyfikacji generalnej PŚ.

Dawid Kubacki pierwszy skok oddał w wieku 6 lat. Poza skokami narciarskimi, interesuje się przede wszystkim modelarstwem. Ceni sobie muzykę elektroniczną. Jego partnerką jest Marta Majcher. Koledzy, nie tylko z drużyny, wołają na niego Mustaf. 19 marca 2017 roku dołączył do grona 230-metrowców. Na Vikersundbakken zdołał wylądować na 232. metrze.