PŚ w Planicy: Geiger triumfuje w piątkowym konkursie

Karl Geiger okazał się najlepszy w piątkowym konkursie Pucharu Świata w Planicy. Najlepiej z Polaków spisał się Piotr Żyła.

geiger

Karl Geiger okazał się najlepszy w piątkowym konkursie Pucharu Świata w Planicy. Najlepiej z Polaków spisał się Piotr Żyła.

Z uwagi na zbyt silny wiatr zdecydowano o anulowaniu kwalifikacji. Do startu w zawodach przystąpił komplet zgłoszonych zawodników.

Ostatecznie jury zawodów zdecydowało o przeprowadzeniu tylko jednej serii, którą rozpoczęto pół godziny później niż pierwotnie planowano. Tym samym organizatorów gonił czas i zachodzące słońce, gdyż na skoczni nie było ustawionego oświetlenia.

W jednoseryjnych zmaganiach najlepiej spisał się Karl Geiger. Niemiec poszybował 232 metry i wygrał z łączną notą 237,3 pkt. 9,6 pkt mniej zgromadził Ryoyu Kobayashi (231 m), który uplasował się na 2. lokacie. Czołową trójkę uzupełnił Bor Pavlovcic (227,5 m).

Najlepiej z naszych spisał się Piotr Żyła, który po skoku na 239 metr zajął 7. miejsce ze stratą 23,8 pkt. Czołową dziesiątkę zamknął Jakub Wolny, który wylądował na 231 metrze. Pucharowe punkty zdobył ponadto 16. Dawid Kubacki (230 m). Dorobku punktowego nie powiększyli 32. Kamil Stoch, 36. Andrzej Stękała i Klemens Murańka, którego sklasyfikowano w piątej dziesiątce.

Z perspektywy Polaków najważniejszym był fakt, że Ryoyu Kobayashi nie wygrał zawodów, przez co stracił szansę na ewentualne wskoczenie na 3. miejsce w końcowej klasyfikacji generalnej. Szansę na końcowe podium ma wciąż Robert Johansson, który dziś dopisał do swojego konta 45 pkt. Tym samym w niedzielę musiałby wygrać, zaś Stoch zdobyć mniej niż 11 pkt.

Jutro odbędą się zawody drużynowe.