PŚ Ruka 2019: Timi Zajc wygrał kwalifikacje, Wolny siódmy!

Timi Zajc wygrał serię kwalifikacyjną przed konkursem Pucharu Świata w Ruce. W sobotnich zawodach wystąpi 7 Polaków! Najlepszym w kwalifikacjach był Jakub Wolny, który zajął 7. miejsce. 

Najdłuższy skok kwalifikacji oddał Karl Geiger. Niemiec, będący w znakomitej formie na początku sezonu, wyrównał rekord skoczni i wylądował na 147,5 m. Najwyższą notę uzyskał jednak Słoweniec Timi Zajc, a drugą Robert Johansson. Geiger zakończył kwalifikacje na 3. miejscu.

Polacy spisali się solidnie. Cała siódemka znalazła się w top50, a co za tym idzie zakwalifikowała się do sobotniego konkursu. W pierwszej dziesiątce znalazł się tylko Jakub Wolny, ale w drugiej serię kwalifikacyjną zakończyli Piotr Żyła (16. miejsce), Dawid Kubacki (17. miejsce) i Kamil Stoch (19. miejsce). Na dalszych pozycjach uplasowali się pozostali Polacy – Maciej Kot 30., Klemens Murańka 33., a Stefan Hula był 42.

Po swojej próbie problemy miał Markus Eisenbichler, który lądował na 129,5 m. Niemiec nie zdołał utrzymać się na nogach i upadł na zeskok. Osiągnięta odległość pozwoliła Eisenbichlerowi na zdobycie wystarczającej ilości punktów, aby zakwalifikować się do pierwszej serii konkursowej.

MiejsceNumerImię i nazwiskoKrajOdległośćPunkty
160Timi Zajc139.0138.5
255Robert Johansson142.0136.2
359Karl Geiger147.5135.8
445Stefan Kraft138.5132.2
556Junshiro Kobayashi138.0130.5
661Daiki Ito133.0128.6
732Jakub Wolny 139.5128.1
862Ryoyu Kobayashi128.0125.7
954Jan Hoerl140.0125.2
1051Peter Prevc136.5123.7
1142Richard Freitag137.0122.9
1249Yukiya Sato137.5122.2
1343Domen Prevc135.0119.0
1446Killian Peier133.0118.3
1520Piotr Żyła 133.5116.5
1658Dawid Kubacki 133.0115.8
1726Anze Semenic131.0115.7
1857Robin Pedersen134.0115.6
1963Kamil Stoch 124.5114.1
2040Pius Paschke131.5113.8
2123Antti Aalto129.0112.5
2214Simon Ammann130.0112.4
2333Michael Hayboeck130.0111.3
2453Naoki Nakamura133.0111.1
256Roman Koudelka132.0109.5
2631Vladimir Zografski 131.0108.0
2747Daniel Huber127.5107.0
285Niko Kytosaho130.5106.4
2950Johann Andre Forfang127.0103.3
3041Maciej Kot 126.5100.9
3111Stephan Leyhe120.099.9
324Jarkko Maeaettae125.599.5
3318Klemens Murańka 125.598.6
3448Philipp Aschenwald122.097.6
3512Dominik Peter123.096.8
3636Gregor Schlierenzauer121.096.0
3764Anze Lanisek114.593.9
3844Thomas Aasen Markeng119.592.6
3952Marius Lindvik116.591.3
4038Roman Siergiejewicz Trofimow119.588.0
4127Markus Eisenbichler129.586.5
4213Stefan Hula 117.085.4
4365Daniel Andre Tande108.585.1
4410Andreas Schuler115.583.0
4528Kevin Bickner 115.079.9
4629Mackenzie Boyd-Clowes112.077.4
4716Constantin Schmid110.077.1
4830Andreas Alamommo116.076.6
499Artti Aigro 113.076.5
5021Moritz Baer109.573.3
5139Rok Justin109.073.0
5235Vojtech Stursa110.570.6
5337Tilen Bartol105.067.4
548Michaił Nazarow111.065.5
551Arttu Pohjola109.062.7
5624Martti Nomme 107.561.5
5734Eetu Nousiainen106.059.0
5822Filip Sakala103.057.6
5919Noriaki Kasai97.546.5
6025Alex Insam 95.039.6
6115Viktor Polasek90.030.6
622Juho Ojala83.516.4
6317Casey Larson 79.514.9
647Matthew Soukup82.08.8
653Jonne Vetelainen76.00.0

W sobotę skoczkowie pojawią się na Rukatunturi już o godzinie 15.00. Wówczas rozpocznie się seria próbna przed konkursem indywidualnym, który jest zaplanowany na godzinę 16.30. Dla spragnionych emocji na skoczniach proponujemy również serię skoków narciarskich do kombinacji norweskiej. Te zawody rozpoczną się jutro o godzinie 8.30.

Jakub Wolny || fot. Anna Nagel, skijumper.pl