PŚ Ruka: Festiwal dyskwalifikacji. Pewne zwycięstwo Daniela Andre Tande

Daniel Andre Tande zaprezentował się najlepiej podczas sobotniego konkursu w Ruce. W czołowej trójce uplasowali się także Philipp Aschenwald i Anze Lanisek. Awans do serii finałowej uzyskało sześciu Polaków.

Konkurs rozpoczął się z 14. platformy startowej. Natura okazała się łaskawa – na Rukatunturi wszystkim zawodnikom wiało pod narty. Nie wystąpiły żadne przerwy spowodowane warunkami atmosferycznymi.

Po skoku na 137,5 metra, na półmetku stawce przewodził Timi Zajc. Kolejne lokaty zajęli Peter Prevc i Marius Lindvik. W czołówce plasowali się także Daniel Huber, Anze Lanisek, Ryoyu Kobayashi i Daniel Andre Tande.

Za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowani zostali Norwegowie – Robert Johansson oraz Johann Andre Forfang, którzy plasowali się na czołowych miejscach.

Biało-Czerwoni zajmowali następujące lokaty:

48. Klemens Murańka
26. Maciej Kot
23. Piotr Żyła
22. Stefan Hula
20. Dawid Kubacki
19. Jakub Wolny
13. Kamil Stoch

W drugiej serii skoczkowie rozpoczynali najazd z 15. platformy startowej. Ciągle utrzymywały się dobre warunki atmosferyczne.

Podmuchy wiatru najlepiej wykorzystał Daniel Andre Tande, który triumfował w sobotniej rywalizacji. Na podium znaleźli się także Philipp Aschenwald (po raz pierwszy w karierze) oraz Anze Lanisek. Czołową szóstkę uzupełnili Stefan Kraft, Daniel Huber i Ryoyu Kobayashi. 

W drugiej serii zdecydownie gorszy skok oddał Jakub Wolny (127 m; 112 m), który spadł na ostatnią lokatę w klasyfikacji konkursu. Na 22. lokacie zmagania zakończył Stefan Hula (127,5 m; 121,5 m). 18. był Maciej Kot (120 m; 126 m). Na 16. miejscu uplasował się Kamil Stoch, który trafił na gorsze warunki (128 m; 118,5 m). Lokaty poprawili 12. Dawid Kubacki (123,5 m; 135,5 m) oraz 13. Piotr Żyła (123,5 m; 136 m).

Po zakończeniu konkursu drugie i trzecie miejsce należało do Mariusa Lindvika oraz Petera Prevca. Obaj zostali jednak zdyskwalifikowani za nieprzepisowy kombinezon.

Zobacz też: Pełne wyniki sobotniego konkursu

Ciąg dalszy zmagań w Ruce jutro. O 16:30 rozpocznie się kolejny konkurs indywidualny. Poprzedzą go kwalifikacje.