PŚ w Lahti: Norwegia wygrywa, Polacy na drugim miejscu!

Polacy - PŚ Zakopane 2021 / Kamil Stoch

Reprezentacja Norwegii okazała się najlepsza w sobotnim konkursie drużynowym w Lahti. Drugie miejsce przypadło Polsce, a trzecią lokatę zajęli Niemcy. Sztuka awansu do finału nie powiodła się Amerykanom.

Po pierwszej serii konkursowej prowadzili Norwegowie, którzy wyprzedzali Niemców o niemal dziesięć punktów. Trzecia pozycja należała do biało-czerwonych, którzy do liderów tracili nieco ponad szesnaście punktów. W serii otwierającej zawody Polacy osiągnęli następujące odległości: Piotr Żyła skoczył 123 metry, Andrzej Stękała 129 metrów, a Kamil Stoch uzyskał 126,5 metra. Po trzech kolejkach skoczkowie Michala Doleżala prowadzili, jednak w ostatniej grupie słabsza próba przytrafiła się Dawidowi Kubackiemu, który skoczył tylko 118 metrów i Polacy spadli na trzecią pozycję.

W finale ponownie najlepsi okazali się reprezentanci Norwegii, którzy ostatecznie z przewagą 5,9 punktu wygrali zawody. Drugie miejsce padło łupem biało-czerwonych, którzy w finale oddali dalekie próby. Piotr Żyła skoczył 126 metrów, Andrzej Stękała 124 metry, a Kamil Stoch wylądował również na 126 metrze. Dawid Kubacki w finale skoczył lepiej niż w pierwszej rundzie – 123,5 metra i tym samym przypieczętował kolejne drużynowe podium Polaków w tym sezonie. Trzecie miejsce zajęli Niemcy, którzy stracili do zwycięzców 9,8 punktu. Na dalszych pozycjach uplasowały się ekipy Austrii, Japonii, Słowenii, Szwajcarii i Finlandii.

Indywidualnie w sobotę najlepiej skakał Karl Geiger, którego nota wyniosła 272,4 punktu. Z Polaków najwyższą łączną notą pochwalić może się Kamil Stoch, który w dwóch skokach zdobył 264 punkty. Dzisiejsze podium Polaków było trzydziestym drużynowym podium w historii startów.

W niedzielę w Lahti odbędzie się konkurs indywidualny, który poprzedzą kwalifikacje.

Fot. Tomasz Markowski