PŚ w Planicy: Geiger wygrywa ostatni konkurs sezonu, sześciu Polaków w TOP30

karl geiger

Karl Geiger zwyciężył w ostatnim konkursie sezonu 2020/21 na Letalnicy. Niemiec wyprzedził Ryoyu Kobayashiego oraz Markusa Eisenbichlera. Najlepszym z Polaków okazał się Piotr Żyła, który ukończył konkurs na trzynastej pozycji.

Ryoyu Kobayashi prowadził na półmetku rywalizacji. Japończyk poszybował w pierwszej próbie 242 metry i o 10,2 punktu wyprzedzał Karla Geigera. Na trzecim miejscu plasował się Bor Pavlovcić, który był autorem najdłuższego lotu całego weekendu. Słoweniec w pierwszej próbie poszybował 249,5 metra, jednak do lidera tracił 18,9 punktu. Najwyżej sklasyfikowanym z Polaków po pierwszej serii był Piotr Żyła, który po skoku na 226,5 metra zajmował szesnastą lokatę. Dawid Kubacki i Andrzej Stękała wylądowali na 219 metrze i zajmowali odpowiednio osiemnaste i dziewiętnaste miejsce. Po locie na 216,5 metra na dwudziestym miejscu sklasyfikowany był Kamil Stoch. Jakub Wolny skoczył 212 metrów i był dwudziesty szósty, a Klemens Murańka zajmował dwudziestą dziewiątą pozycję po skoku na 200,5 metra.

W drugiej serii najlepszy okazał się Karl Geiger, który w finale poszybował 232,5 metra i został także triumfatorem Małej Kryształowej Kuli oraz turnieju Planica 7. Drugą lokatę wywalczył Ryoyu Kobayashi po locie na 217 metrów. Podium uzupełnił Markus Eisenbichler, który w finale poleciał na 230 metrów. Tuż za nim uplasował się Domen Prevc, który stracił do podium 5,2 punktu. W czołowej dziesiątce znalazło się jeszcze miejsce dla Daniela Hubera, Yukiyi Sato, Bora Pavlovcica, Johanna Andre Forfanga, Roberta Johanssona oraz Michaela Hayboecka.

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w dzisiejszym konkursie indywidualnym był Piotr Żyła, który w drugiej serii poleciał 230,5 metra i zakończył zmagania na trzynastym miejscu. Na miejscu piętnastym zmagania ukończył Andrzej Stękała (222 metry), a na osiemnastej pozycji Dawid Kubacki (216 metrów). Kamil Stoch w finale skoczył 206,5 metra, co ostatecznie uplasowało go na dwudziestym miejscu. Jakub Wolny (216,5 metra) był dwudziesty szósty, a Klemens Murańka po lądowaniu na 189 metrze był dwudziesty dziewiąty.

Niedzielny konkurs był ostatnim aktem sezonu 2020/21. Triumfatorem Kryształowej Kuli został Halvor Egner Granerud. Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej sezon ukończył Markus Eisenbichler. Podium w generalce wywalczył też Kamil Stoch, który z dorobkiem punktów ukończył sezon na trzecim miejscu. Dla Polaka jest to szóste w karierze miejsce na podium końcowej klasyfikacji Pucharu Świata. W czołowej dziesiątce generalki uplasowali się też Piotr Żyła i Dawid Kubacki.

Na zdjęciu: Karl Geiger