PŚ w Willingen: niemieckie Zakopane szykuje się na atak 50 000 kibiców

Odliczanie do Pucharu Świata w Willingen rozpoczęte. Na skoczni Mühlenkopfschanze zawodnicy oddadzą pierwsze skoki w najbliższy piątek.

Zastępy wolontariuszy, znanych jako „Free Willis“, pracują obecnie w Willingen, by wszystko było perfekcyjnie przygotowane na nadchodzący pucharowy weekend. Stale obserwują również prognozy pogody na najbliższe dni. W ostatnim tygodniu, temperatura wahała się od -4 do +5 stopni Celsjusza. W niedzielę spadło również niespełna 20 mm śniegu. 

pogoda - willingen (01-02.2019)
www.wetter-sauerland.de

Organizatorzy nie mogą narzekać na brak śniegu. W środę i czwartek ponad 1000 metrów sześciennych zostało przetransportowanych ze skoczni na Biathlon-Arenę. W tych dniach, ponad 100 ochotników odśnieżało z nadmiaru puchu trybuny. Pod wrażeniem jest nowy dyrektor obiektu – Andreas Rohn, który nie spodziewał się takiej liczby pomocników. – Wszystko idzie zgodnie z planem. Coraz bardziej pomaga nam wieloletnie doświadczenie – przyznał. 

https://weltcup-willingen.de/webcam

Za obsługę telewizyjną wydarzenia odpowiadać będzie ZDF. Zbliżający się Puchar Świata transmitowany będzie przy pomocy m.in. 27 kamer.

W Willingen odbędzie się jeden dodatkowy konkurs drużynowy, przeniesiony tutaj z Titisee-Neustadt. Ponadto, podobnie jak w zeszłym roku, zawodnicy rywalizować będą w turnieju Willingen Five. Lider klasyfikacji generalnej cyklu, po 5 skokach, otrzyma 25 000 euro. Łączna pula nagród weekendu wynosi około 215 000 euro.

W ubiegłym sezonie, w turnieju zwyciężył Kamil Stoch. Kolejne miejsca zajęli Norwegowie – Johann Andre Forfang, Daniel Andre Tande i Robert Johansson. W TOP10 znalazła się jeszcze trójka Polaków – Dawid Kubacki (6), Stefan Hula (7) i Piotr Żyła (9). Najlepszy z gospodarzy – Andreas Wellinger – zajął 5. lokatę.

źródło: www.wlz-online.de
fot. Andreas Wellinger, Anna Nagel || www.skijumper.pl