PŚ w Zakopanem: Historia zmagań na Wielkiej Krokwi

PŚ w Zakopanem

W najbliższy weekend najlepsi skoczkowie świata już drugi raz w tym sezonie rywalizować będą w Polsce. Po listopadowej inauguracji w Wiśle przyszedł czas na święto skoków pod Giewontem. Niestety w tym roku to święto z powodu pustych trybun będzie nieco mniej huczne. Mimo to konkursy zapowiadają się bardzo ciekawie. Jak przebiegała rywalizacja w PŚ w Zakopanem w przeszłości?

Wielka Krokiew wybudowana została prawie sto lat temu. Pomysłodawcą i projektantem skoczni był Karol Stryjeński, a jej uroczyste otwarcie nastąpiło 22 marca 1925 roku. Wówczas rozegrano też pierwszy konkurs skoków, którego zwycięzcą został Stanisław Gąsięnica-Sieczka. Cztery lata po otwarciu obiektu rozegrano tam konkurs podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym.

Skoczkowie w najbliższy weekend rywalizować będą na skoczni, która kilka lat temu przeszła modernizację. Punkt konstrukcyjny Wielkiej Krokwi usytuowany jest na 125 metrze, a jej rozmiar wynosi 140 metrów. W zeszłym roku rekord obiektu ustanowił Japończyk Yukiya Satō, który skoczył 147 metrów.

Mekka polskich skoków

Chyba żadnemu kibicowi w Polsce nie trzeba więcej mówić na temat miejsca, które już od czterdziestu lat jest gospodarzem zawodów Pucharu Świata. Przez te lata Wielka Krokiew była areną, na której sport w połączeniu ze wspaniałą atmosferą tworzyły wspaniałe spektakle. Kibice, zasiadając na trybunach i przed telewizorem byli świadkami wielu pięknych, ale też niekiedy dramatycznych momentów. To tutaj pisały się często bardzo wzruszające, sportowe historie.

Zobacz też: Polskie przełamanie, czyli PŚ w Zakopanem 2009

Dla polskich skoków Wielka Krokiew jest miejscem szczególnym. Przez ponad dekadę Adam Małysz swoimi skokami sprawiał wielką radość tysiącom kibiców zgromadzonym pod obiektem imienia Stanisława Marusarza. Na tej skoczni nastąpiła też prawdziwa eksplozja talentu Kamila Stocha, który niemal dokładnie dziesięć lat temu (23 stycznia 2011) w Zakopanem odniósł swoje pierwsze w karierze pucharowe zwycięstwo. Tamten konkurs w ogóle był wydarzeniem bez precedensu – najpierw zapadła cisza na trybunach po upadku Orła z Wisły, a kilkadziesiąt minut później rozradowany tłum odśpiewał wraz z Kamilem Stochem Mazurka Dąbrowskiego. Upadł król, niech żyje król – mówiono po tamtym konkursie.

Pucharowe zmagania

Zakopane jest gospodarzem Pucharu Świata od samych początków tego cyklu. Pierwsze zawody rozegrano 26 stycznia 1980 roku na Średniej Krokwi, a ich zwycięzcą został Stanisław Bobak. Dzień później, już na Wielkiej Krokwi, znów wygrana padła łupem reprezentanta Polski. Tym razem na najwyższym stopniu podium stanął Piotr Fijas, a Bobak był drugi. Na trybunach obecnych było wówczas około czterdzieści tysięcy widzów. W czterdziestoletniej historii zawodów w Tatrach rozegrano czterdzieści dziewięć konkursów z cyklu Pucharu Świata. Od 2013 roku zawodnicy na Wielkiej Krokwi rywalizują także drużynowo.

Najwięcej razy pod Giewontem triumfowali Polacy, którzy wygrali dwanaście konkursów. Jedenaście razy pierwsze miejsce zdobywali reprezentanci Austrii, a dziewięciokrotnie zawodnicy z Niemiec. Pod względem indywidualnych zwycięstw najlepsi są Kamil Stoch i Gregor Schlierenzauer, którzy wygrywali konkursy w Zakopanem pięciokrotnie. Cztery razy najlepszy był Adam Małysz, a trzykrotnie Matti Hautamäki. Smaku zwycięstwa na Wielkiej Krokwi w przeszłości zaznawali też Simon Ammann, Sven Hannawald czy Stefan Kraft.

Pod względem łącznej liczby pucharowych podiów w Zakopanem również najlepsi są Polacy, Austriacy i Niemcy. Indywidualnie najlepszy wynik należy do Adama Małysza i Janne Ahonena, którzy ośmiokrotnie kończyli zawody na Wielkiej Krokwi w najlepszej trójce. Sześć razy na podium stawali Kamil Stoch, Gregor Schlierenzauer, Thomas Morgenstern oraz Sven Hannawald. Wielką Krokiew upodobali sobie także Matti Hautamäki oraz Simon Ammann, którzy na podium stanęli pięć razy.

Silni gospodarze

Podczas zakopiańskiej rywalizacji biało-czerwoni zawsze należą do grona faworytów. W rozegranych dotychczas ośmiu konkursach drużynowych polski zespół kończył zawody w najlepszej trójce pięć razy. Indywidualnie biało-czerwoni na podium stali osiemnaście razy.

Na Wielkiej Krokwi spośród Polaków najlepiej skakali wspomniani już Adam Małysz i Kamil Stoch, którzy są autorami dziewięciu z jedenastu indywidualnych polskich wiktorii. W Tatrach zawody wygrali też Stanisław Bobak oraz Piotr Fijas – obaj w 1980 roku. Na podhalańskiej ziemi smaku podium zaznał również Dawid Kubacki, który w 2020 roku był trzeci.

Rok temu konkurs drużynowy wygrali Niemcy przed Norwegią i Słowenią. Z kolei indywidualna wygrana padła łupem Kamila Stocha, który wyprzedził Stefana Krafta oraz Dawida Kubackiego.

Kto okaże się najlepszy w ten weekend? Początek rywalizacji już w piątek 15 stycznia!

Na zdjęciu: PŚ w Zakopanem || Fot.Piotr Drabik from Poland, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons