Puchar Świata w Lahti – Salpausselkä i folk metal

Kamil Stoch, konferencja prasowa Oslo 2018

Już niedługo skoczkowie dotrą do Lahti. Przyjrzyjmy się bliżej miejscowości najbliższych zmagań i samej arenie, na której najlepsi zawodnicy powalczą o punkty.

Lahti położone jest w południowej części Finlandii, w samym centrum Pojezierza Fińskiego. Przyciąga nie tylko niezwykłymi okolicznościami przyrody. Jest to najbardziej znany ośrodek narciarski Kraju Tysiąca Jezior. Ponadto, z miastem związane są niezwykłe osobistości sportowe – legendy skoków narciarskich. Pierwszą z nich jest Janne Ahonen, jeden z najlepszych skoczków narciarskich w historii. Mieszka tu również ostatni szkoleniowiec Adama Małysza – Hannu Lepistö. 

Miasto nie słynie jedynie z postaci związanych ze sportami zimowymi. Pochodzi stąd fiński zespół muzyczny grający folk metal: Korpiklaani. 

Centralnym punktem w sezonie narciarskim jest kompleks Salpausselkä, który został zbudowany w 1972 roku. Ośrodek składa się z 8 obiektów: K116, K90, K64, K38, K25, K15, K8 oraz K6. Warunki wietrzne na skoczniach zazwyczaj są niekorzystne i nie sprzyjają rozgrywaniu zawodów. Również podczas najbliższego weekendu pogoda może dyktować warunki organizatorom. Wielu kibicom konstrukcja obiektu przypomina szubienicę. Innym zaskakującym elementem kompleksu jest basen znajdujący się na wybiegu. Oczywiście, w trakcie trwania konkursów jest on specjalnie zabezpieczony.

Parametry dużego obiektu:

HS: 130 m
K: 116 m
Rekordzista: Johann Andre Forfang – 138 m (04.03.2017)

Ponadto, w Lahti rozegrano już siedem edycji Mistrzostw Świata. Niedawno, obiekt normalny gościł również zawodników rywalizujących podczas Mistrzostw Świata Juniorów

Kamil Stoch zwyciężył w konkursie Pucharu Świata w Lahti (2014) zdobywając dwie noty dwudziestopunktowe. Orzeł z Zębu triumfował tu także przed rokiem.

Kwalifikacje przed zawodami PŚ w Lahti odbędą się jutro o 18:00. Konkursy zaplanowano na sobotnie (16:30) oraz niedzielne (16:15) popołudnie.

fot. Anna Nagel || www.skijumper.pl