Roman Koudelka

W 2007 zdobył tytuł mistrza świata juniorów, a rok wcześniej zadebiutował w Pucharze Świata. Roman Koudelka, reprezentant klubu LSK Lomnice nad Popelkou, od kilku sezonów jest czołową postacią czeskiej kadry narodowej. Przypomnijmy sobie jego sylwetkę i najważniejsze osiągnięcia.   

Roman Koudelka pojawił się na arenie międzynarodowej w 2006. W listopadzie zadebiutował w konkursie PŚ rozegranym w Kuusamo, a w grudniu zajął 30. miejsce w Engelbergu, zapisując tym samym pierwsze punkty PŚ na swoim koncie. Podczas MŚ Juniorów 2007 sięgnął po złoty medal na skoczni normalnej pokonując m. in. Shōhei Tochimoto i Thomasa Thurnbichlera. W tym samym konkursie brał udział Maciej Kot, który zakończył go na 15. pozycji. W 2017 w Planicy skoczek ustanowił rekord życiowy w długości lotu, który wynosi 229 m. 

W kolejnych sezonach Czech regularnie startował w Pucharze Świata. Po raz pierwszy z miejsca na podium pucharowych zawodów cieszył się w 2011 w czeskim Harrachovie. Sezon 2014/2015 okazał się najlepszy w karierze Romana Koudelki. W listopadzie wygrał pierwsze zawody w karierze i został liderem cyklu. Kilkukrotnie meldował się na pucharowym podium m. in. w Lillehammer, Engelbergu, czy Sapporo. Świetne występy w sezonie 2014/15 przełożyły się na zdobycie 1113 punktów i zajęcie 7. miejsca w klasyfikacji generalnej PŚ. W kolejnym sezonie Koudelka odniósł jedno zwycięstwo – w Wiśle. Od tego momentu nie stanął na podium. Ostatni sezon zakończył na 14. miejscu „generalki” .

Czech trzykrotnie reprezentował swój kraj na najważniejszej imprezie czterolecia – Zimowych Igrzyskach Olimpijskich (2010-2018). Najbardziej udane dla niego były te rozegrane na kompleksie Russkije Gorki w 2014. Zajął wtedy 16. i 19. miejsce indywidualnie oraz 7. w rywalizacji drużynowej.

Na seniorskich Mistrzostwach Świata Koudelka występuje nieprzerwanie od 2007. W Falun był bardzo blisko upragnionego medalu. W konkursie na normalnym obiekcie zajął ostatecznie 4. lokatę, przegrywając z Rune Veltą, Severinem Freundem i Stefanem Kraftem.

Roman Koudelka 9 lipca 2019 skończył 30 lat. W zeszłym roku poważnie myślał nad zakończeniem kariery. Zdecydował się jednak ją kontynuować. Ostatni sezon był jednym z lepszych w jego karierze. Wraz z kolegami, pod okiem trenera Davida Jiroutka, rozpoczął już przygotowania do kolejnego sezonu zimowego.

fot. Roman Koudelka || Anna Nagel, www.skijumper.pl