Rosja: Misja 2022

Sofia Tikhonova

Mimo odległych lokat w klasyfikacji Pucharu Narodów, rosyjscy działacze pozytywnie oceniają wyniki skoczków i skoczkiń narciarskich w sezonie 2018/2019. 

W wielu dziedzinach poprzednia zima była dla rosyjskich sportowców historyczna. Na uwagę zasługują pucharowe zwycięstwa Jewgienija Klimowa i Lidiji Jakowlewej, co, jak mówi prezydent Rosyjskiej federacji skoków i kombinacji norweskiej – Dmitrij Dubrovsk, można nazwać sukcesem. Klimow odniósł bowiem pierwszą dla Rosji wygraną w Pucharze Świata, zaś Jakowlewa została drugą po Awwakumowej kobiecą triumfatorką konkursu Pucharu Świata. Oprócz tego, Rosjanie zdobywali historyczne, złote medale na MŚ Juniorów w Lahti. O ile czempionat seniorów w Seefeld nie wypadł pomyślnie, tak juniorzy, a zwłaszcza juniorki spisały się rewelacyjnie. W konkursie indywidualnym złoty medal wywalczyła Anna Szpyniowa, która wraz koleżankami (Marija Jakowelwa, Aleksandra Barancewa, Lidija Jakowlewa) wygrała także zmagania drużynowe. Rosjanie okazali się najlepsi również w mikście, gdzie do Szpyniowej i L. Jakowlewej dołączyli Michail Purtow i Maksim Siergiejew.

Na tym nie koniec. Rosjanie stawiają sobie poważne wyzwania. Do dorosłej ekipy zostanie włączonych pięciu juniorów, co ma przynieść efekty na igrzyskach. – Chcemy, aby szczyt formy przychodził na najważniejsze zawody. Nasz cel to Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku – zapowiada prezydent.

Dubrovsk odniósł się także do osiągnięć dziewcząt, które, jak zauważa portal mk.ru, dokonały poważnego przełomu. – Zespół nie był w stanie utrzymać optymalnej kondycji do Mistrzostw Świata, a także finałowych konkursów Pucharu Świata. Będziemy pracować nad poprawą fizyki i techniki, by wystarczało to na cały sezon. Kolejny będzie się składał tylko z zawodów pucharowych. Zawodnicy wyrazili potrzebę sprowadzenia masażystów. Rozumiemy, że wszystkie szczegóły odgrywają istotną rolę – mówi szef skoków w Rosji.

źródło: www.mk.ru
fot. Sofia Tikhonova || Emil Bogumił, www.skijumper.pl