Ruka, czyli pół roku narciarskiego szaleństwa

Rukatunturi

Kuusamo, Ruka. Jest to drugi przystanek na mapie Pucharu Świata. Fani skoków narciarskich zapytani o atrakcje fińskiej miejscowości z pewnością wymienią skocznię narciarską. Jednak co jeszcze skrywa w sobie Ruka? Co warto o niej wiedzieć?

Już dziś o 18:00 zawodnicy z całego świata pojawią się na skoczni w Ruce. Jest to miejsce, które upodobał sobie Thomas Morgenstern, mimo nieprzyjemnych wspomnień. To właśnie tam przeżył dramatyczny wypadek. – W ostatnim czasie Ruka, bo tak nazywa się miejscowość, w której znajduje się skocznia, rozwinęła się w zawrotnym tempie i stała się prawdziwym centrum sportów zimowych – pisze Morgenstern w swojej książce z 2016 roku, pt. “Moja walka o każdy metr”. – Wcześniej była tam tylko skocznia, hotel, kilka drewnianych domów i duży parking koło stoku. Teraz na jego miejscu stoi centrum handlowe, luksusowe lokale i apartamenty. Mimo to podoba mi się tam jeszcze bardziej, choć z Kuusamo automatycznie kojarzy mi się upadek

Kuusamo słynie przede wszystkim z ujemnych temperatur. Miejscowość położona jest pod kołem podbiegunowym, przez co przez większą część dnia panuje tam ciemność, a przez niemal cały rok krajobraz pokryty jest śniegiem. Ruka została wybrana najlepszym ośrodkiem narciarskim w Finlandii w 2013, 2014, 2015 i 2016 roku. 

Sezon narciarski w gminie Kuusamo trwa ponad 200 dni. Zaczyna się w październiku, a kończy w maju. Dwa pierwsze stoki otwiera się zazwyczaj 5 i 12 października. W zależności od warunków atmosferycznych, można z nich korzystać od 09:30 do 19:00. Początkującym narciarzom służą pomocą instruktorzy, których w Kuusamo jest ponad 180. W Ruce mamy do dyspozycji wypożyczalnie sprzętu, które oferują nam: ponad 2500 zestawów nart, 400 desek snowboardowych oraz kilkaset par nart biegowych. O odpowiednie przygotowanie stoków dba 5 ratraków i ponad 100 armatek śnieżnych.

W Ruce skorzystać możemy z ponad 1000 miejsc noclegowych. Do dyspozycji mamy również 30 punktów gastronomicznych. Osoby, które nie przepadają za narciarstwem, mogą wybrać się na najdłuższy tor saneczkarski w Finlandii (1001 m). Spragnieni wrażeń w Ruce, na pewno skorzystają z oferty wypożyczalni skuterów śnieżnych oraz udadzą się na wycieczkę psim zaprzęgiem. 

Zobacz też: Muzyczna Finlandia, czyli Kuusamo – Danny

Sportowa rywalizacja w Kuusamo rozpocznie się dzisiaj o 18:00. Rozegrane zostaną wówczas kwalifikacje do konkursu indywidualnego. Wyniki live oraz aktualną klasyfikację PŚ możecie obserwować na stronach FlashScore.pl oraz WynikiNaZywo.pl.

fot. Rukatunturi, Tatiana Bashinskaya (CC BY 3.0)