Rukatunturi. Skocznia nie zawsze bezpieczna

Rukatunturi - PŚ KUUSAMO 2020

Już w najbliższy weekend najlepsi zawodnicy globu rywalizować będą na kompleksie Rukatunturi. Historia rywalizacji niedaleko Kuusamo jest krótka i pełna niebezpiecznych zdarzeń.

Pierwsze zawody Pucharu Świata rozegrano na Rukatunturi 7 grudnia 1996 roku. Najlepiej zaprezentował się wówczas Takanobu Okabe, który do marca 2000 był również współrekordzistą skoczni (142,5 m). Obecny rekord (147,5 m) należy do Stefana Krafta. Został ustanowiony 25 listopada 2017 roku. Wynik powtórzył przed rokiem Ryoyu Kobayashi. Najdłuższy skok na obiekcie w Ruce oddał 18 listopada 2004 roku Sigurd Pettersen. Lądowanie na 152. metrze nie jest uznane za najlepszy wynik, gdyż Norweg wykonał swą próbę w nieocenianej przez jury serii treningowej. Przez chwilę – 29 listopada 2002 roku – rekord należał do Adama Małysza (144 m).

Na podium Pucharu Świata w Kuusamo najczęściej meldowali się Simon Ammann (3-1-2) oraz Janne Ahonen (2-3-1). W rywalizacji drużynowej najlepiej wypadają Austriacy, którzy na Rukatunturi trzykrotnie triumfowali oraz zajmowali drugą lokatę. Przed rokiem oba konkursy w Finlandii wygrał Ryoyu Kobayashi. Na podium dwukrotnie stał Kamil Stoch, a raz Andreas Wellinger i Piotr Żyła.

Dotąd, na obiekcie w Ruce odbyły się 32 konkursy – 7 drużynowych oraz 25 indywidualnych. W sezonie 2015/2016 nie udało się rozegrać żadnych z zaplanowanych zawodów, ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Mimo krótkiej historii rywalizacji (23 lata), na Rukatunturi obserwować mogliśmy sporo upadków.

1. Podczas inauguracji Pucharu Świata 2003/04, bardzo groźnie wyglądający upadek na skoczni zaliczył Thomas Morgenstern.

2. W 2010 roku, upadek przy gwałtownym lądowaniu zaliczył Jurij Tepes.

3. W sezonie 2014/2015 na Rukatunturi kibice byli świadkami dwóch okropnie wyglądających upadków Andreasa Wellingera i Anze Laniska. W rozgrywanych przy silnych podmuchach wiatru zawodach, Wellinger po wyjściu z progu spadł ze sporej wysokości na zeskok. Laniskowi  natomiast, tuż przed lądowaniem, wypięła się narta. Słoweniec z dużą siłą uderzył w zeskok.

4. W Inaugurującym konkursie indywidualnym, w sezonie 2016/2017, na skoczni w Ruce Peter Prevc prowadził po pierwszej serii. W drugiej zaliczył upadek, kończąc tym samym zawody na 3. pozycji i oddając zwycięstwo młodszemu bratu.

Miejmy nadzieję, że tegoroczna edycja rywalizacji w Kuusamo przebiegnie bez większych problemów. Limit upadków w tym sezonie wyczerpał się w Wiśle!

na zdjęciu: Rukatunturi || Nelinjo – wikimedia commons (CC BY-SA 4.0)