Ryoyu Kobayashi triumfuje w Niżnym Tagile. Żyła trzeci!

Niedzielny konkurs w Niżnym Tagile obfitował w dalekie skoki. Ryoyu Kobayashi po raz kolejny udowodnił swoją wysoką formę i stanął na najwyższym stopniu podium. Tuż za nim znaleźli się Johann Andre Forfang i Piotr Żyła.  

Konkurs rozpoczął się z 6. platformy startowej. W pierwszej serii mogliśmy zobaczyć przebudzenie Daniela Andre Tandego, który po poważnej chorobie nie radził sobie na skoczni. W sobotnich zawodach zajął 46. miejsce, natomiast dzisiaj poleciał na 125. metr, Świetną próbę oddał Amerykanin – Kevin Bickner. Skoczek dobrze zaprezentował się w kwalifikacjach, w których zajął trzecią lokatę. W pierwszej serii poleciał na 129 metrów, długo utrzymując się na prowadzeniu. Jego pozycji zagroził Killian Peier. Szwajcar uzyskał odległość 0,5 metra dłuższą. Z dobrej strony pokazał się również Richard Freitag, który stara się powrócić do dawnej dyspozycji. Skoczył na 129 metrów, jednak po wylądowaniu jego narty skrzyżowały się, co skutkowało upadkiem. Jako pierwszy, granicę 130 metra przekroczył Stefan Kraft (131 m). Szybko odpowiedział na to młody Słoweniec. Domen Prevc poleciał 3 metry dalej. Po pierwszej serii prowadził nie kto inny jak Ryoyu Kobayashi (132,5 m). Na drugim miejscu znalazł się Johann Andre Forfang (132,5 m), natomiast na trzecim Domen Prevc (134 m). 

Do drugiej serii nie awansowało dwóch Biało-Czerwonych: Stefan Hula i Maciej Kot. Seria ta okazała się szczęśliwa dla Dawida Kubackiego. Polak, który po pierwszej serii zajmował 22. pozycję, oddał dobry stylowo skok na 127 metrów. Swojej odległości nie powtórzył natomiast Daniel Andre Tande ani Kevin Bickner. Dobrze zaprezentował się Jewgienij Klimow, który dotychczas nie radził sobie najlepiej w swoim rodzimym kraju. Swoją wysoką formę udowodnił Piotr Żyła. Polak skoczył na 133. metr, co pozwoliło mu na zajęcie trzeciego miejsca! Ostatecznie w konkursie triumfował Ryoyu Kobayashi, a na drugiej pozycji uplasował się Johann Andre Forfang po skoku na 130. metr. Tuż za podium znalazł się Kamil Stoch.

Polacy uplasowali się na następujących pozycjach:
3. Piotr Żyła (126 i 133 m)
4. Kamil Stoch (129,5 i 129,5 m)
11. Dawid Kubacki (126 i 127 m)

35. Stefan Hula (117,5 m)
41. Maciej Kot (117,5 m)

Kolejnym przystankiem Pucharu Świata jest niemieckie Titisee-Neustadt. Konkurs odbędzie się w sobotę 8 grudnia o 16:00. Rywalizację poprzedzą piątkowe kwalifikacje. 

Fot. Anna Nagel | Skijumper.pl