Ryoyu Kobayashi wygrywa jednoseryjny konkurs w Ruce! STOCH DRUGI, ŻYŁA TRZECI!

Ryoyu Kobayashi zajął pierwsze miejsce w jednoseryjnym konkursie w Ruce. Podium uzupełnili Kamil Stoch oraz Piotr Żyła. W konkursie punktowało 4 Polaków.

Obiekt w Ruce będzie się śnił po nocach zawodnikom i fanom skoków narciarskich. Piątkową rywalizację w stu procentach storpedował wiatr. Nie udało się rozegrać ani jednej serii treningowej oraz kwalifikacji. Przełożono je na sobotni poranek. O 08:00 pierwsi skoczkowie oddali swe próby. Po skoku 18. zawodnika nastąpiło kilkadziesiąt minut przerwy, spowodowanej złymi warunkami atmosferycznymi. Serię treningową udało się doprowadzić do końca – zwyciężył w niej Markus Eisenbichler. Najdłuższy skok oddał reprezentant gospodarzy – Antti Aalto (138 m). W wyniku nasilających się podmuchów wiatru, przełożono kwalifikację na 15:15.

Po południu, sytuacja w Ruce nie poprawiła się. Jury zawodów podjęło decyzję o odwołaniu kwalifikacji. Wszyscy zawodnicy wystąpić mieli w konkursie (16:30). Ostatecznie, pierwsza i jedyna seria konkursowa rozpoczęła się o 17:50. Skoczkowie startowali z siódmej platformy startowej. Towarzyszył im silny wiatr pod narty – przekraczał 1 m/s.

W sobotniej rywalizacji najlepiej zaprezentował się Ryoyu Kobayashi. Lot na 138,5 metra, pozwolił mu o 2,1 punktu wyprzedzić kolejnego w stawce Kamila Stocha. Podium uzupełnił Piotr Żyła. W TOP6 znaleźli się również: Domen Prevc, Karl Geiger oraz Vladimir Zografski. Dobrą dyspozycję potwierdzili: Timi Zajc, Robert Johansson, Andreas Wellinger i Anze Lanisek, którzy zajęli miejsca od 7 do 10. W dzisiejszych zawodach punktowało 4 Biało-Czerwonych:

• Kamil Stoch – 2. lokata
  • Piotr Żyła – 3. lokata
  • Jakub Wolny – 11. lokata
  • Stefan Hula – 20. lokata

Maciej Kot zakończył rywalizację na 53. lokacie. Dawid Kubacki był 35.

Życiowe wyniki odnieśli dziś m.in. Jakub Wolny (11. miejsce) oraz Vladimir Zografski (6. miejsce). Powracający do rywalizacji Severin Freund zajął 29. pozycję. Tuż za czołową “30” uplasował się Jewgienij Klimow – dotychczasowy lider Pucharu Świata.