Ryoyu Kobayashi zwycięża w Hakubie. Stękała z punktami

Ryoyu Kobayashi zwyciężył w sobotnim konkursie LGP w Hakubie. Podium uzupełnili Jewgienij Klimow i Daniel Huber. W konkursie punktował Andrzej Stękała.

W zawodach wystąpiło 35 skoczków. Jeden z Norwegów – Thomas Aasen Markeng – został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon. Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się z 15 platformy startowej. Po pierwszej serii, fotel lidera przypadł Japończykowi Ryoyu Kobayashi. 22-latek z Hachimantai znokautował rywali skokiem na 134,5 metra. Nad drugim Mackenzim Boyd-Clowsem miał 15,7 punktu przewagi. Czołową trójkę zamykał Daiki Ito. W szóstce znaleźli się również Jewgienij Klimow, Jurij Tepes i Daniel Huber. Skokiem na 107,5 metra, awans do serii finałowej zapewnił sobie Andrzej Stękała. Wśród 5 zawodników, którzy oddali tylko jedną próbę znalazł się Krzysztof Biegun. Podzielił on los Sabirzhana Muminova, Sergeya Tkachenki oraz Marttiego Nomme.

Silne podmuchy wiatru z tyłu skoczni, zmusiły jury do podwyższenia platformy startowej. Wobec tego, seria finałowa rozpoczęła się z 16 belki. Później, obniżono ją o 2 i 3 stopnie. Wysoką formę potwierdził Ryoyu Kobayashi, który skokiem na 131,5 metra, przypieczętował zwycięstwo w sobotnim konkursie. Nad drugim Jewgienijem Klimowem miał aż 16 punktów przewagi. Czołową trójkę uzupełnił Daniel Huber. W serii finałowej, awans zanotował Andrzej Stękała, który rywalizację w Hakubie zakończył na 28 miejscu. Są to pierwsze punkty Zakopiańczyka od 2016 roku. Wówczas, w Czajkowskim zajął 23 miejsce.

Zobacz pełne wyniki konkursu LGP w Hakubie

Po udanym weekendzie w Japonii, nowym liderem cyklu LGP został Rosjanin Jewgienij Klimow (365 pkt). Wyprzedza on Kamila Stocha o 65 punktów. Trzecie miejsce utrzymał Piotr Żyła (230 pkt). W czołowej szóstce znajdują się również Killian Peier (219 pkt), Daniel Huber (205 pkt) oraz Ryoyu Kobayashi (200 pkt).

Kolejnym przystankiem LGP będzie rosyjski Czajkowski, gdzie 8-9.09 odbędą się konkursy indywidualne. Później, skoczkowie przeniosą się do rumuńskiego Rasnova.