Siergiej Tkaczenko – nadzieja kazachskich skoków

Siergiej Tkaczenko jest obecnie najmłodszym skoczkiem z Kazachstanu, który ma możliwość startu w Pucharze Świata. W tym sezonie w konkursie Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem zajął 9. miejsce.

Tkaczenko urodził się 8 czerwca 1999 roku w miejscowości Ridder. W tym 50-tysięcznym mieście przy granicy z Rosją Siergiej mieszka do dziś. Często trenuje jednak w Polsce (Szczyrk, Wisła), a także w Słowenii (Planica). Trenerem Sergieja w kadrze Kazachstanu jest Janez Debelak, były jugosławiański skoczek.

Najlepszym konkursem dla Siergieja na arenie krajowej były Mistrzostwa Kazachstanu w 2016 roku. Na kompleksie skoczni w Ałmatach Tkaczenko wygrał bezapelacyjnie zawody juniorów, a następnego dnia zawody seniorów zarówno na normalnej, jak i na dużej skoczni. W stolicy Kazachstanu ustanowił także swój rekord życiowy – 135 metrów.

Pierwsze starty międzynarodowe Kazach zanotował w 2014 roku. W zawodach FIS Cup w Szczyrku zajął miejsca w ósmej i dziewiątej dziesiątce. Już w 2015 roku zadebiutował w Mistrzostwach Światach w Narciarstwie Klasycznym w Falun. Jako najmłodszy uczestnik kwalifikacji osiągnął 56. miejsce na skoczni normalnej. Wówczas wyprzedził trzech skoczków – Kristapsa Nezhbortsa z Łotwy, Stepana Pasicznyka z Ukrainy oraz Petera Kelemena z Węgier.

W 2015 roku po raz pierwszy wziął udział w konkursie Pucharu Kontynentalnego w Klingenthal. Na punkty czekał 1,5 roku, gdyż ta sztuka udała mu się w grudniu 2016 w Vikersund. Po miesiącu zadebiutował w zawodach Pucharu Świata w Wiśle, jednak nie przebrnął wówczas kwalifikacji.

Najlepsze wyniki w zawodach międzynarodowych Siergiej Tkaczenko osiągnął w lutym 2017. Wówczas na Igrzyskach Azjatyckich indywidualnie zdobył brązowy medal, a drużynowo z kolegami zajęli 2. miejsce i otrzymali srebrne medale. Wartościowymi wynikami w biografii Kazacha są także 9. i 16. miejsce w marcu tego roku na zawodach Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem.

W minionym sezonie, poza świetnymi wynikami na konkursie PK w stolicy polskich Tatr, zadebiutował na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. W koreańskim Pyeongchang na skoczni dużej zdołał przebrnąć kwalifikacje i zajął 49. miejsce w konkursie, wyprzedzając Francuza Vincenta Descombes Sevoie.

W Ridder wychowuje się grupa skoczków narciarskich m. in. Tkaczenko czy Roman Nogin. Ponad połowa kadry narodowej Kazachstanu pochodzi z tego ałtajskiego miasta. Trenerzy i władze klubu walczą o wybudowanie nowej skoczni, aby utalentowani zawodnicy mieli możliwość trenowania blisko domu. Obecnie na treningi jeżdżą do stołecznych Ałmat, bądź trenują w Europie.