Simon Ammann po raz 23. Czy wygra w pojedynku z Rogerem Federerem?

simon ammann

Simon Ammann, weteran skoków narciarskich, rozpoczął w Ruce 23. sezon w Pucharze Świata. 38-latek postanowił w maju nie rezygnować z kariery skoczka i staje do „pojedynku” z tenisistą Rogerem Federerem.

Simon Ammann, czterokrotny mistrz olimpijski, po sezonie 2018/2019 trzymał w niepewności kibiców, nie zdradzając czy będzie kontynuował starty w Pucharze Świata. 30 maja ukazała się długo wyczekiwana informacja – utytułowany Szwajcar nie rezygnuje ze skakania. W związku z przejściem na emeryturę kolarza Fabiana Cancellara w 2016 roku, z trójki szwajcarskich sportowych seniorów (wszyscy urodzili się w 1981 roku), pozostał duet – Federer&Ammann. – Teraz musimy zostać w sporcie tak długo jak to możliwe, aż jeden z nas wygra.

Dodał później, że był bliski rezygnacji. Pod koniec ubiegłego sezonu miewał „genialne momenty”, których długo szukał. Pomogły one Szwajcarowi podjąć decyzję o kolejnym starcie w zawodach najwyższej rangi. – Bez nich nie miałbym motywacji, która pozwoliłaby mi inwestować siły w skoki – przyznał szczerze. W rezultacie Amman pracował sumiennie, między innymi nad budową ciała. – To z pewnością nie jest czas na euforię – przyznaje samokrytycznie.

Szwajcar sezon pucharowy zaczął później od swoich kolegów z kadry. Nie pojawił się na inauguracji w Wiśle i pierwsze skoki oddał w fińskiej Ruce. Jako główny cel stawia sobie Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich, które odbędą się w marcu w Planicy. W tym miejscu, w 2010 roku sięgnął po złoto. Tym razem nie pojedzie na zawody jako lider kadry. Tę rolę przejął Killian Peier, brązowy medalista z Seefeld. Świetna dyspozycja młodego Szwajcara inspiruje weterana skoków. – Długo czekaliśmy na taką osobowość w zespole – chwali 14 lat młodszego kolegę.

Simona chwali za to jego trener – Martin Künzle. – Wydaje mi się, że osiągnął stabilność w swoich skokach. – Podczas pierwszego startu w nowym sezonie Szwajcar zajął 19. pozycję. Jak poradzi sobie w następnych konkursach? Najbliższy sprawdzian za tydzień w rosyjskim Niżnym Tagile!

na zdjęciu: Simon Ammann || Anna Nagel, www.skijumper.pl
źródło: srf.ch