Simon Ammann rozpoczyna 23. sezon w karierze!

simon ammann

Simon Ammann kontynuuje swoją karierę rozpoczynając 23. sezon walki z najlepszymi skoczkami świata. Szwajcarski skoczek wierzy, że wciąż stać go na pucharowe podium.

Wiele razy mówiono o zakończeniu kariery przez Simona Ammanna, jednak on wciąż nie odwiesza nart na kołek. Czterokrotny mistrz olimpijski nie może powrócić do pełni swoich umiejętności po dwóch upadkach w trakcie Turnieju Czterech Skoczni 2014/2015, lecz jak przyznaje – czuje się bardziej komfortowo.

38-latek przyznaje, że wciąż jest w stanie wytrzymać fizycznie trudy treningów, więc nic nie stoi na przeszkodzie w kontynuowaniu pięknej przygody. Być może nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogromne wsparcie, jakie dostaje od swoich najbliższych. – Rozmawiałem o tym z moją żoną. Ona stoi za mną murem. Bez jej wsparcia byłoby to niemożliwe – mówi Simon Ammann.

Doświadczony zawodnik powoli przekonuje się do nowych nart, na których skacze od roku. – Po roku adaptacji, czuję się na nartach firmy Slatnar coraz bardziej komfortowo – cieszy się 24. skoczek poprzedniego sezonu.

Wpływ na kontynuacje kariery przez Simona Ammanna mogły mieć stosunkowo dobre wyniki pod koniec minionej edycji Pucharu Świata. Wyróżnić możemy 9. miejsce w Vikersund i 6. pozycję wywalczoną w pierwszym konkursie na Letalnicy. – Potrzebowałem tego. Wiele rzeczy działało z automatu. Mógłbym znowu zacząć grać o najwyższe cele. Nie musiałem ciągle myśleć. Podobnie jest w piłce nożnej. Gdy napastnik jest pewny siebie, będzie wolny od przemyśleń i strzeli bramkę. W przypadku nagromadzenia wielu myśli nie uda się to i akcja zakończy się niepowodzeniem – tłumaczy Szwajcar.

Ammann chce w nadchodzącym sezonie powrócić na pucharowe podium. – Podium musi być celem! – mówi pozytywnie nastawiony Simon Ammann.

23-krotny zwycięzca konkursów Pucharu Świata ostatni raz stanął na podium 13 stycznia 2018 roku. Na austriackim mamucie w Kulm zajął 3. miejsce. Tuż przed nim znaleźli się dwaj Norwegowie – Andreas Stjernen i Daniel Andre Tande.

W finale sezonu skoczkowie wezmą udział w Mistrzostwach Świata w Lotach w Planicy. Ostatnie zmagania o tytuł najlepszego lotnika odbywały się na słoweńskiej Letalnicy w 2010 roku. Wówczas ze złotego medalu cieszył się właśnie Ammann. Kto wie, może wspomnienia pomogą ponownie stać się jednym z najlepszych skoczków świata. W Hinterzarten na podium wskoczył przez kilka lat nieobecny w czołowej trójce – Gregor Schlierenzauer. Czy w ślad za Austriakiem pójdzie jego wielki rywal?

fot. Simon Ammann || Anna Nagel, www.skijumper.pl