Skocznie w Trondheim z rządowym dofinansowaniem

Roar Ljøkelsø

Norweski rząd chce wesprzeć Trondheim – jedynego kandydata do organizacji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 2025 roku. Kwota przeznaczona na modernizację dwóch skoczni narciarskich ma wynieść 180 mln koron norweskich (~ 20 mln dolarów).

Trondheim organizowało mistrzostwa świata w 1997 roku. Złoty medal na normalnej skoczni zdobył wówczas Janne Ahonen, który wyprzedził Masahiko Haradę oraz Andreasa Goldbergera. Na większym obiekcie triumfował Harada przed Dietherem Thomą oraz Sylvianem Freiholzem. Drużynowy triumfowali Finowie przed Japończykami i Niemcami. Po raz ostatni skoczkowie walczyli o medale w Norwegii podczas czempionatu w Oslo w 2011 roku.

Trondheim jest jedynym kandydatem do rozegrania zmagań w 2025 roku. Sytuacja raczej nie zmieni się – termin składania wniosków minął w maju. Warunkiem otrzymania rządowej dotacji jest przyznanie miastu praw organizatora wydarzenia.

Jak zauważają eksperci oraz lokalni politycy, 180 mln koron norweskich jest potrzebnym zastrzykiem gotówki, jednak zbyt małym. Kwota niezbędna do zorganizowania wydarzenia przekroczy najprawdopodobniej 900 mln koron norweskich. Sama modernizacja kompleksu skoczni pochłonie 630 mln. Organizatorzy są jednak dobrej myśli i zaznaczają, że nie powinno być problemu, by przez najbliższe 6 lat zebrać odpowiednie środki.

fot. Skocznie w Trondheim || Anna Nagel, www.skijumper.pl