Skoczny przegląd #12

Skoczny przegląd

Od zawodów Pucharu Świata w Engelbergu, aż do świątecznych przygotowań. Skoczkowie zdążyli już wrócić do swoich krajów, a także z ostatnich obozów treningowych. Teraz mają kilka dni wolnego na czas z rodziną, a później czeka ich kolejny etap rywalizacji – Turniej Czterech Skoczni. Jesteście gotowi? Przed Wami “Skoczny przegląd”, czyli prezentacja minionego tygodnia świata skoków narciarskich. 

Zwycięzcy z anielskiej góry 

Podczas sobotniej rywalizacji po raz pierwszy w karierze triumfował Karl Geiger. Niemiecki reprezentant nie krył swojej radości i wzruszenia. Długo czekał na ten moment. Chwali go przede wszystkim trener. Werner Schuster z dumą mówi o skoczku z Oberstdorfu, że jest teraz numerem 1. niemieckiej kadry, prezentuje stabilną formę i zasłużenie odbiera nagrody. 

Drugim wygranym podczas konkursów w Szwajcarii został Ryoyu Kobayashi. Niepokonany, niezwyciężony w klasyfikacji generalnej i nie do pokonania przy sprzyjających warunkach. 22-latek jest w formie życia i nikt nie jest w stanie wytłumaczyć jego fenomenu. Skacze z łatwością, bawi się tym i jak widać, jego zachowanie przynosi efekty. Czy japoński skoczek zdoła utrzymać formę aż do Turnieju Czterech Skoczni? Kibice na całym świecie nie mogą się doczekać!

Świetny weekend w Engelbergu zaliczyli Polacy: Piotr Żyła i Kamil Stoch. Kibice bardzo liczą na tę dwójkę podczas Turnieju Czerech Skoczni. Zanim jednak zawodnicy udadzą się do Oberstdorfu, 26 grudnia czekają ich Mistrzostwa Polski w Zakopanem. 

Nieobecności i powroty

Konkursy w Engelbergu obfitowały w piękne występy wielu skoczków z różnych reprezentacji. Kibice nie mogli jednak podziwiać skoków swoich ulubionych sportowców, między innymi Richarda Freitaga. Niemiec wycofał się podczas drugiego dnia rywalizacji. Powodem była powracająca kontuzja uda. Richi postanowił nie ryzykować, aby w pełni sił zaprezentować się podczas TCS. Podziękował również swoim fanom, za ich obecność na Instagramie. Niemieckiego zawodnika śledzi już 60.000 tysięcy obserwatorów. Wśród nich jest spore grono Polaków. 

Zabrakło również Gregora Schlierenzauera. Austriak wycofał się z Pucharu Świata ponad dwa tygodnie temu. Początkowo miał powrócić do rywalizacji wraz z rozpoczęciem Turnieju Czterech Skoczni. Niestety. Skoczek postanowił, że nadal będzie trenował sam. Schlierenzauer chce wyeliminować błędy, które popełniał podczas kwalifikacji czy treningów. Chciałby powrócić do ścisłej czołówki PŚ. W przygotowaniach pomaga mu Florian Liegel, asystenta trenera Feldera. 

Zobacz również: Schlierenzauer będzie trenował sam

Wielki powrót mogliśmy oglądać w wykonaniu Słoweńca, Petera Prevca. Świetne skoki oddawał zarówno w treningach, jak i kwalifikacjach, jednak na TOP 10 podczas konkursów będzie musiał jeszcze poczekać. Najważniejsze jest jednak, że jego kontuzja kostki to już przeszłóść.

Jestem zadowolony z bezpiecznego zakończenia zawodów i dwóch poprawnych skoków. Cieszę się również, że wciąż mam potencjał […] jest coś do poprawy, szczególnie podczas lotu i elegancji lądowania – napisał na Instagramie Peter Prevc. 

Turniej Czterech Skoczni

Na Turnieju Czterech Skoczni pojawi się kilka nowych twarzy. Powołanie do składu na ten prestiżowy turniej otrzymali między innymi Aleksander Zniszczoł, czy Norweg – Robin Pedersen. W norweskiej ekipie o ostatnie, siódme miejsce rywalizowali Marius Lindvik i Halvor Egner Granerud. Ostatecznie lepszy podczas wewnętrznych testów okazał się Granerud. 

Tak wygląda ekipa norweskiej reprezentacji na TCS 2018/19, pod przewodnictwem Alexandra Stoeckla. 

Święta tuż, tuż!

Właśnie zakończyły się wszystkie wewnętrzne testy i treningi przed powrotem do Pucharu Świata 29 grudnia 2018 roku. Skoczkowie wrócili do swoich rodzinnych miejscowości i tak jak inni spędzą ten czas w gronie najbliższych. Stefan Kraft kupił już choinkę, Taku Takeuchi cieszy się zabawą z synami, Maciej Kot otrzymuje już pierwsze prezenty a Severin Freund próbuje potraw na świątecznym jarmarku. Życzenia przesyłają też skoczkowie z Finlandii. 

Śledźcie uważnie, niedługo kolejny Skoczny Przegląd!

fot. Instagram, Hopplandslaget