Skoczny przegląd #9

Skoczny przegląd

Mroźny, bardzo wietrzny i zaskakujący. Taki był drugi weekend Pucharu Świata. Tym razem  oczy wszystkich kibiców były zwrócone na Kuusamo w Finlandii. Jak przebiegły zawody? Jak w kraju świętego Mikołaja bawili się skoczkowie? Przed Wami “Skoczny przegląd”, czyli prezentacja minionego tygodnia świata skoków narciarskich. 

Niesamowity Ryoyu 

Występy reprezentanta Japonii, na skoczni Rukatunturi w finlandzkim Kuusamo, wprawiły wszystkich w zachwyt. 22-letni Ryoyu Kobayashi, jest trzecim skoczkiem narciarskim w historii tego sportu, który wygrał dwa konkursy indywidualne w Ruce, podczas jednego weekendu! Wcześniej dokonali tego tylko Simon Ammann i Janne Ahonen. Ryoyu jest w tym momencie liderem klasyfikacji generalnej. Nikt nie spodziewał się, że to właśnie on będzie triumfował na początku sezonu. Dalekie skoki i zwycięstwa dały mu dużo pewności siebie. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Już w piątek kwalifikacje w Niżnym Tagile. 

Zobacz także: Weekend na skoczni #15 – Ryoyu “Ruka” Kobayashi

W Kuusamo mogliśmy też zobaczyć Kamila Stocha, który dwukrotnie stawał na podium: podczas sobotniego konkursu był drugi, zaraz za nim znalazał się Piotr Żyła. W niedzielę z powrotu do TOP3 cieszył się Andreas Wellinger, który zajął drugą lokatę, Stoch stanął na najniższym stopniu podium. W trakcie ceremonii rozdania nagród zawodnicy pozowali do zdjęć ze świętym Mikołajem. Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami

Nieprzewidywalna i piękna

Mimo że okolice skoczni Rukatunturi wyglądają bajecznie, pogoda w tym rejonie jest bardzo kapryśna. Podczas minionego weekendu, w organizacji skoków przeszkadzał bardzo silny wiatr. Kwalifikacje były przesuwane o kolejne godziny, choć wszyscy skoczkowie byli gotowi do rywalizacji. 

Po półtorarocznej przerwie do Pucharu  Świata powrócił Severin Freund. Mimo ujemnej temperatury uśmiech nie schodził mu z twarzy. Ostatecznie nie zaprezentował się najlepiej, ale jak sam mówi, to dopiero początek. Jest szczęśliwy, że mógł wrócić. 

Kwalifikacje w piątek byłyby wielkim zagrożeniem dla zawodników. Na zdjęciu Clemensa Aignera czy Stefana Krafta widać, jak silny był wiatr.

Mimo wszystko, atmosfera wśród reprezentantów była jak zwykle przyjacielska. Richard Freitag nie traci czasu. W zeszłym tygodniu pozował do zdjęć z Robertem Johanssonem, teraz pozdrawia fanów wraz z Gregorem Schlierenzauerem. Tylko pozytywne emocje.

Zdolna młodzież

Kiedy wielkie gwiazdy zajmują po konkursach miejsca w drugiej, a nawet trzeciej dziesiątce klasyfikacji, młodzi skoczkowie nie czekają grzecznie z tyłu. 

Timi Zajc ponownie zajął miejscE w TOP10. W Ruce dołączył do niego kolega z reprezentacji, Anze Lanisek.

Andreas Stjernen nie miał szczęścia zarówno w Wiśle, jak i w Kuusamo. Norweski zawodnik nie zdobył do tej pory ani jednego punktu do klasyfikacji generalnej. Decyzją trenera Alexandra Stoeckla, na kolejne konkursy do Niżnego Tagiłu w Rosji, poleci Sondre Ringen, 22-letni reprezentant kadry B Norwegii. 

Sondre, choć nie osiągnął zbyt wiele w swojej sportowej karierze, świetnie zaprezentował się podczas Letniej Grand Prix, między innymi w Wiśle. Norwescy trenerzy bardzo chwalą młodego skoczka. 

Zobacz także: Sondre Ringen o swoich występach w Wiśle. Wywiad

Śledźcie uważnie, niedługo kolejny Skoczny Przegląd!

fot. Instagram, Kamil Stoch