“Skoki na Słowacji przeżywają odrodzenie”

Viktoria Sidlova - skoki narciarskie Słowacja
Wpisując w wyszukiwarkę – skoki narciarskie Słowacja – nie znajdziemy informacji o mistrzach świata. Nie znajdziemy także informacji o obecnych zawodnikach. W kadrze narodowej Słowacji znajduje się jedna, osamotniona skoczkini – osiemnastoletnia Viktoria Sidlova. W kadrze B również trenuje jedna zawodniczka – Nina Bezuchova.
Jedną z osób odpowiedzialnych za rozwój skoków narciarskich na Słowacji jest František Vavrinčík. Pełni funkcję dyrektora sportowego i technicznego sekcji skoków narciarskich. Przedstawił obecną sytuację dyscypliny oraz plany na przyszłość.
Jak można określić aktualną sytuację skoków na Słowacji?
Skoki narciarskie na Słowacji przeżywają “odrodzenie”. Można powiedzieć, że jest coraz lepiej. O tej porze roku jedynym funkcjonującym obiektem jest kompleks w Bańskiej Bystrzycy. W Selcach są 4 skocznie przeznaczone do skoków wyłącznie zimą. Obecnie, mamy w planach  zainstalowanie igelitu na największej skoczni HS-72. Skocznie w Szczyrbskim Plesie i Králikach aktualnie nie funkcjonują.

View this post on Instagram

🤙 . . . #szczyrk #slovenkynascene #zima🙄

A post shared by Nina Bezúchová (@ninabezuchova) on

Jak liczna jest grupa skoczków trenujących w lokalnych klubach? Jak wygląda słowacka drużyna narodowa?
Na Słowacji mamy około 40 chłopców i dziewcząt uprawiających skoki narciarskie . Warto dodać, że zainteresowanie u dziewcząt tą dyscypliną jest coraz większe. Głównym trenerem na Słowacji jest Ján Tánczoš. Tak naprawdę, możemy powiedzieć że nowa kadra narodowa dopiero się formuje. W kadrze kobiet do tej pory mamy tylko jedną skoczkinię – Viktorię Sidlovą (rocznik 2001), następnie są tylko młodsze dziewczynki w wieku 8-13 lat, a u chłopców mamy tylko juniorów (15-16 lat) i młodszych chłopców (5-13 lat).
Na jakich obiektach najczęściej trenujecie?
Latem treningi odbywają się tylko w Bańskiej Bystrzycy. Natomiast zimą mamy do dyspozycji jeszcze reaktywowane w 2015 roku obiekty w Selcach.
Viktoria Sidlova
Viktoria Sidlova – LPK Szczyrk 2019
Skąd pozyskujecie fundusze na zgrupowania, wyjazdy oraz sprzęt? Kluby posiadają stałych sponsorów czy utrzymujecie się ze składek indywidualnych darczyńców ?
Utrzymujemy się dzięki wsparciu państwa, za pośrednictwem Słowackiego Związku Narciarskiego. Drużyna nie ma sponsora, ale pracujemy nad jego uzyskaniem. Musimy być bardziej zauważalni, a przede wszystkim uzyskiwać lepsze wyniki. Poszczególne kluby sportowe, w których istnieje sekcja skoków narciarskich, indywidualnie zajmują się finansami i pozyskiwaniem funduszy na funkcjonowanie.
Jak można ocenić obecne zainteresowanie skokami w kraju? Czy młodzież chętniej uprawia tą dyscyplinę?
Zainteresowanie rośnie, a dzieci coraz częściej  próbują sprawdzić swoich sił na skoczni. Warunki są bardzo ograniczone, ponieważ najmniejszym obiektem jest skocznia K-19, która naszym zdaniem, ze względu na rozmiar, może wydawać się odstraszająca dla małych dzieci, które chcą zacząć przygodę z tą dyscypliną.

View this post on Instagram

✴Letná sezóna začína ✴

A post shared by Nina Bezúchová (@ninabezuchova) on

Jak wyglądają plany Słowackich skoków na sezon letni i zbliżający się sezon zimowy? W jakich zawodach międzynarodowych chcecie wziąć udział?

W najbliższej przyszłości skupimy się na ulepszeniu zaplecza technicznego, poprawieniu naszej infrastruktury sportowej oraz na zdobyciu  sponsorów, by solidnie utrzymać drużynę narodową. Chcemy przywrócić słowackie skoki na mapę świata!
Pragniemy powrócić do większości zawodów międzynarodowych. Chcielibyśmy w najbliższych sezonach wystartować w zawodach z cyklu  FIS CUP, COC i w późniejszych etapach pokazać się na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata oraz w Pucharze Świata.

Dziękuję za rozmowę! Powodzenia!

Viktoria Sidlova, która regularnie występuje w zawodach międzynarodowych, po raz ostatni punktowała w zawodach Pucharu Kontynentalnego w niemieckim Brotterode, który rozgrywany był w ostatnim tygodniu lutego 2019. Ostatnio, wystąpiła m.in. w zawodach FIS Cup oraz LPK w Szczyrku. Została zdyskwalifikowana podczas finałowych zmagań LGP pań w czeskim Frenstacie.

fot. Viktoria Sidlova || Emil Bogumił, www.skijumper.pl