Skoki w tunelach aerodynamicznych i Falun. Austriacy trenują przed Wisłą

Gregor Schlierenzauer

Ponad dwadzieścia skoków, czterech austriackich zawodników i dwa tunele aerodynamiczne. Podopieczni Andreasa Feldera odbyli w tym tygodniu treningi w Wiedniu, Sztokholmie i Falun. Czy przełoży się to na wyniki w Wiśle? 

Gregor Schlierenzauer, Daniel Huber, Manuel Fettner i Stefan Kraft spędzili ostatnie dni na intensywnych przygotowaniach do Pucharu Świata. Na początku odbyli treningi w wiedeńskim tunelu aerodynamicznym. – To było wyczerpująceJestem jednak w znakomitej formie i czuję się gotowy na zimę – powiedział dwukrotny mistrz świata, Stefan Kraft. Austriak przygotowuje się przede wszystkim na występy w swoim kraju – Mistrzostwa Świata w Seefeld i innsbrucku. 

Ponieważ zawodnicy są teraz ważeni bez butów, a zatem są lżejsi, musieli albo przybrać na wadze, albo użyć krótszych nart. Konsekwentnie wybierają oni drugi wariant. – Sprzęt mam przygotowany, a ostatnie skoki na Bergisel dodały mi pewności siebie i mam nadzieję, że znów będę mógł awansować do pierwszej dziesiątki. Jest to mój główny cel – wyjaśnił Kraft. Jego rodak, Daniel Huber ugruntował swoją pozycję w drużynie, triumfując w Hinzenbach, podczas konkursu Letniej Grand Prix.  – Znalazłem swoje miejsce w zespole, co pozwala mi na rozluźnioną atmosferę w środowisku pracy. Daje mi to dużą możliwość rozwoju – powiedział Huber.

W środę, podczas drogi do Falun, Austriacy zatrzymali się w Sztokholmie, gdzie odbyli kolejny trening w tunelu aerodynamicznym. – Szalenie fajne uczucie, bardzo zbliżone do skoków narciarskich. Dzięki temu można odczuć nieważkość przez dwie lub trzy minuty – powiedział Gregor Schlierenzauer. – Po treningu moje nogi płonęły. To było naprawdę męczące, ale jeśli przyniesie nam jeden lub dwa metry więcej, to znaczy, że się opłaciło – dodał Stefan Kraft. Jak wyglądał trening w Sztokholmie możecie zobaczyć tutaj. Po tunelowych skokach Austriacy przenieśli się na arenę Mistrzostw Świata z 2015 roku – do Falun. Oddadzą tam pierwsze skoki na śniegu. 

Zobacz też: Czas podczas lotu wydłużony. Norwedzy trenowali w Sztokholmie

W ostatnim czasie podobny trening odbyli Norwegowie. Tunele aerodynamiczne pozwalają przede wszystkim na wyćwiczenie i poprawienie techniki lotu. Czy dzięki temu Austriacy powrócą na czołowe miejsca Pucharu Świata? Przekonamy się o tym już wkrótce. 

Źródło: krone.at, sn.at
Zdjęcie: Anna Nagel | Skijumper.pl