Słoweńska infrastruktura rozkwita. W Žiri powstało nowe centrum sportów zimowych

W słoweńskim Žiri, niedaleko Lublany, powstało nowe centrum sportów zimowych. Ośrodek nosi nazwę Nordijski center Poclain.

Budowa centrum trwa od 17 lat, podczas których przewinęło się wiele pokoleń sportowców. Obecnie nasz klub szkoli około 40 zawodniczek i zawodników. Cieszę się również, że ci, którzy już dawno odstawili narty, wracają – zauważył przewodniczący lokalnego klubu skoków narciarskich Leon Šikovec.

Prezes klubu w Žiri wyjaśnił, że inwestycja była warta 1,8 miliona euro. Nie byłoby to możliwe bez udziału wielu kibiców klubu, ale także pomocy miejscowych organizacji, fundacji sportowej i firmy specjalizującej się w silnikach hydraulicznych Poclain Hydraulics, od której pochodzi nazwa centrum.

Nasze centrum jest znane nie tylko w Žiri, ale w całym regionie. W ciągu ostatnich dziewięciu lat gmina wydała na centrum około siedemset tysięcy euro. Działacze klubu robią wiele rzeczy na własną rękę. Mogę powiedzieć, że jest to klub o którym marzy każdy burmistrz. Chciałbym podziękować zarówno obecnym, jak i byłym członkom za wizję, wytrwałość i poświęcenie – powiedział burmistrz Žiri – Janez Žakelj. Na otwarciu pojawili się również przedstawiciele Słoweńskiego Związku Narciarskiego, którzy podkreślili, że klub do tej pory wychował wielu znakomitych sportowców, którzy odnoszą sukcesy zarówno w zawodach lokalnych, jak i na największych imprezach międzynarodowych – Nika Križnar i Ema Klinec.

Poclain Nordic Center od teraz wyposażony jest w pięć nowoczesnych skoczni narciarskich, wyłożonych igelitem, na których młodzi sportowcy będą zdobywać cenne doświadczenie przez cały rok. Treningi skoków mogą odbywać się na skoczniach  8, 15, 26, 40 i 60 – metrowych. Obiekty dostępne są zarówno dla zawodników z lokalnego klubu, jak i odwiedzających skoczków z innych ośrodków.

Klub w Žiri należy do sześciu najlepszych miejsc w Słowenii pod względem wyników i liczby zawodników. Ich tradycją i misją jest kształcenie doskonałych sportowców i zdobywców medali z Mistrzostw Świata, zdobywców punktów Pucharu Świata oraz mistrzów krajowych.